„Zdôrazňuje naliehavú potrebu silnejších partnerstiev, zvýšených investícií a spoločnej zodpovednosti za prekonanie znečistenia ovzdušia. Znečistenie ovzdušia vo vnútri aj vonku priamo ovplyvňuje zdravie ľudí a ekosystémov. Všetci zdieľame a dýchame rovnaký vzduch, preto sme všetci zodpovední za ochranu našej atmosféry a zabezpečenie zdravého vzduchu pre každého,“ zdôrazňuje sa na stránke Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).
Aj Slovensko patrí k štátom, ktoré čelia problémom s kvalitou ovzdušia. Práve preto sa Ministerstvo životného prostredia SR usiluje tento stav zlepšiť aj sprísnením legislatívy v oblasti ochrany ovzdušia.
Národná rada SR prijala 17. februára 2023 Zákon o ochrane ovzdušia, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2023. Legislatíva sleduje tri hlavné ciele: znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia a znižovanie množstva emisií priamo v zdroji. Zákon umocňuje právomoci štátu, okresných úradov aj samospráv, zavádza reguláciu spaľovania druhotných tuhých palív a posilňuje možnosti vykonania dôslednej kontroly znečisťovania ovzdušia a ukladanie sankcií zo strany štátu.
Ministerstvo životného prostredia zároveň aktuálne pripravuje Stratégiu ochrany ovzdušia. Jej súčasťou sú dva kľúčové dokumenty – Národný program znižovania emisií a Stratégia na zlepšenie kvality ovzdušia. Verejnosť môže svoje námety a návrhy k týmto dokumentom posielať do 31. októbra 2023.