Častý stres môže spôsobovať množstvo zdravotných problémov. Okrem toho má negatívne účinky aj na naše psychické zdravie. Ako nás ohrozuje dlhodobý stres?
Ako informuje portál tvnoviny.sk, Psychologička Audrey Tang pre Daily Mail povedala, že dlhotrvajúci stres spôsobuje uvoľňovanie hormónov, ktoré vo veľkom zvyšujú riziko srdcového infarktu a priberania. Táto situácia môže následne viesť k širokej škále ochorení spojených s obezitou. Ak pociťujeme stres dlhšiu dobu, môže to ovplyvniť spôsob, akým sa správame, ale aj ako reagujeme.
Znaky
Ako zistíte, že žijete v strese? „Napríklad, ak nespíte, nejete, ste podráždení alebo prestávate chcieť robiť veci, ktoré máte radi,“ opísala Tang. Medzi príznaky chronického stresu zaraďujeme aj bolesti na hrudi, bolesti hlavy, ale aj svalov a tiež stratu libida.
Príčinou je to, že stres uvoľňuje príliš veľa kortizolu, hormónu produkovaného nadobličkami. Ten reguluje širokú škálu telesných procesov vrátane krvného tlaku, metabolizmu, plodnosti, ale aj spánkového cyklu.
V takýchto situáciách sa uvoľňuje aj adrenalín. Obidva hormóny v kombinácii sa následne prejavujú spôsobom, akoby sme boli v situácii, keď musíme bojovať o život. To vedie k sťahovaniu ciev , na čo následne srdce reaguje silnejším pumpovaním, dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a bolestiam hlavy. Najčastejším vyústením týchto situácií je srdcový infarkt, náhla smrť, prípadne iné život ohrozujúce stavy.
Ako znížiť stres?
Poznáme množstvo spôsobov ako eliminovať stres. Medzi najednoduchšie triky patrí správne dýchanie. Web The Mercury News informuje, že dýchanie zhlboka znižuje hladinu stresu a nervozity. Okrem tohto tipu môžete vyskúšať aj sedenie so zatvorenými očami a zameranie sa len na dýchanie po dobu jednej až piatich minút. Rovnako môžete vyskúšať aj pomalé nadychovanie sa, pri ktorom v hlave rátate do sedem a následne vydychujete s počítaním do päť.