V polovici novembra 2023, týždeň po odchode pánd z Národnej zoo do Číny, potom Si na večeri v centre San Francisca rokoval s americkými obchodnými manažérmi a naznačil, že možno pošle ďalšie pandy. Povedal vtedy, že sa dozvedel, že zoologická záhrada v San Diegu a ľudia v Kalifornii „sa veľmi tešia, keď pandy privítajú späť“. „Bolo mi povedané, že mnoho Američanov, najmä detí, sa s pandami lúčilo naozaj nerado a šli ich do zoo odprevadiť,“ dodal.
Zoo v San Diegu pokračovala v spolupráci so svojimi čínskymi náprotivkami aj po tom, čo už žiadne pandy nemala. Owenová opisuje, že Čína má záujem najmä o výmenu informácií o úspešnom chove pánd v zajatí. Chov týchto zvierat je náročný sčasti preto, že reprodukčné obdobie samíc je veľmi krátke a trvá iba 48 až 72 hodín ročne.
Prvé mláďa samice Paj Jün, pomenovanej Chua Mej, bolo tiež prvou pandou narodenou vďaka umelému oplodneniu, ktorá sa dožila dospelosti mimo Číny. Po prevoze do Číny sama porodila dvanásť mláďat. Paj Jün medzitým zostala v zoo, kde porodila ďalšie dve samičky a troch samčekov. Pomocou kamier v jej brlohu ju vedci sledovali a lepšie tak pochopili správanie matiek pri starostlivosti o mláďatá, dodáva odborníčka na správanie pánd. Čínski odborníci teraz podľa nej budú cestovať so zvieratami a strávia v San Diegu niekoľko mesiacov.
Návrat pánd je dobrý nielen pre San Diego, ale aj pre obnovu pandy veľkej ako druhu, myslí si Owenová. „O pandej diplomacii hovoríme neustále,“ povedala. „Diplomacia je dôležitou súčasťou ochrany prírody v akomkoľvek kontexte. Ak sa nenaučíme spolupracovať v ťažkých situáciách alebo v situáciách, ktoré sú úplne mimo kontroly ochrancov prírody, neuspejeme,“ uzatvára.