fbpx

Diplomacia á la panda sa znovu rozbieha. Čína pošle zvieratá do zoo v San Diegu

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Sid Balachandran

Desaťročia ochranárskeho úsilia vo voľnej prírode a štúdií v zajatí zachránili druh pandy veľkej pred vyhynutím a zvýšila jeho populáciu z menej ako tisíc na viac ako 1 800 vo voľnej prírode aj v zajatí.

Čiernobiele pandy sú už dlho symbolom americko-čínskeho priateľstva. Peking daroval v roku 1972, ešte pred normalizáciou vzájomných vzťahov, pár pánd Národnej zoologickej záhrade v hlavnom meste USA. Neskôr Čína požičala pandy zoologickým záhradám, aby im pomohla získať mláďatá a zvýšiť tak pandiu populáciu. Zoo obvykle platí za dve pandy poplatok vo výške milión dolárov ročne, pričom peniaze idú na čínske snahy o ich ochranu.

Medzi prvými krajinami, ktoré s Čínou spolupracovali na ochrane pánd, boli USA, Španielsko a Rakúsko. V týchto krajinách sa narodilo dvadsaťosem pánd, uviedla oficiálna čínska tlačová agentúra Xinhua. Požiadavky na návrat pánd veľkých, označovaných za čínsky „národný poklad“, medzi čínskou verejnosťou vzrástli, keď čínske sociálne médiá zaplavili nepreukázané obvinenia, že americké zoologické záhrady s pandami zle zaobchádzali.

Ťažká cesta k mláďatám

Mnoho zmlúv o pôžičke bolo uzavretých na desať rokov a často boli predĺžené aj na dlhšiu dobu. Minuloročné rokovania o predĺžení dohôd alebo vyslaní ďalších pánd však nepriniesli výsledky. Pozorovatelia Číny špekulovali, že Peking postupne sťahuje svoje pandy zo západných krajín kvôli zhoršujúcim sa diplomatickým vzťahom s USA a ďalšími krajinami.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie