5. Môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych komplikácií
Jedna štúdia z roku 2021 zistila, že pravidelná konzumácia umelých alternatívnych sladidiel, ktoré sú prítomné v diétnej sóde, je spojená s rizikom rozvoja kardiovaskulárnych komplikácií. To zahŕňa glukózovú intoleranciu a diabetes 2. typu.
Ďalšia štúdia zistila, že konzumácia týchto sladidiel je spojená so zvýšeným rizikom metabolického syndrómu. Metabolický syndróm je skupina faktorov, ktoré, ak sa neliečia, môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení.
6. Môže súvisieť s túžbou po cukre
Niektoré výskumy naznačujú, že umelé sladidlá nachádzajúce sa v diétnej sóde môžu mať rovnaký účinok na odmeňovanie za jedlo v mozgu ako bežný cukor. Jedna štúdia zistila, že môže urobiť jedlo chutnejším. To by mohlo viesť k zvýšenému hladu a príjmu potravy.
Okrem toho, keďže umelé sladidlá sú výrazne sladšie ako bežný cukor, výskumníci z dôveryhodného zdroja navrhli, že môžu zvýšiť chuť na cukor a závislosť, takže je oveľa ťažšie znížiť jeho príjem. Napriek tomu sú výskumy na túto tému zmiešané. Sú potrebné ďalšie štúdie o diétnych nápojoch a vyššej chuti na sladké.
7. Zvyšujúca sa telesná hmotnosť
Vedci dospeli k rôznym výsledkom, či pitie diétnej sódy súvisí s prírastkom hmotnosti. Jedna štúdia odhalila, že zvyčajná dlhodobá konzumácia nápojov so sladidlami bola spojená so zvýšeným telesným tukom, vrátane viscerálneho tuku (tuková hmota uložená v tesnej blízkosti orgánov a cez svoju metabolickú aktivitu ovplyvňuje ďalšie reakcie v organizme, pozn. red.). Súviselo to aj so zvýšeným rizikom vzniku obezity.
Na druhej strane, niektoré štúdie nezistili žiadnu súvislosť medzi diétnou sódou alebo umelými sladidlami a telesnou hmotnosťou.
Okrem toho ďalšie štúdie dospeli k záverom, že diétna sóda môže skutočne viesť k strate hmotnosti a zníženiu hladu, najmä, ak ju ľudia používajú ako náhradu za sladené nápoje. Je opäť potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako môžu nápoje bez cukru súvisieť s telesnou hmotnosťou.
8. Môže súvisieť s cukrovkou 2. typu
Aj keď diétna sóda neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy, niektoré výskumy zistili, že je spojená so zvýšeným rizikom cukrovky 2. V inej štúdii, u ľudí s cukrovkou 2. typu, ktorí požívali umelé sladidlá, bola väčšia pravdepodobnosť, že budú mať inzulínovú rezistenciu.
Je dôležité poznamenať, že výskum za týmto potenciálnym odkazom ukazuje iba súvislosť, takže je potrebný ďalší výskum. Okrem toho výskum spájajúci konzumáciu diétnej sódy s cukrovkou 2. typu je v rozpore.
Iné štúdie ukázali, že konzumácia umelých sladidiel a diétnej sódy nebola spojená s vyšším rizikom cukrovky 2. typu alebo zmenami hladiny cukru v krvi a inzulínu.
Uberte na konzumácii diétnych nápojov
Ak chcete piť diétnu sódu, je najlepšie si ju vychutnať s mierou. Existuje množstvo jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie príjmu diétnej sódy.
Začnite tým, že ho pomaly vymieňate za iné nápoje vo vašej strave. Tu je niekoľko alternatívnych nápojov, ktoré by ste mohli zahrnúť do svojho nápojového lístka:
- ochutená voda
- bylinkový čaj
- kokosová voda
- sódová voda
- kombuchový nápoj
Hľadajte verzie týchto nápojov, ktoré sú buď nesladené, alebo majú nižší obsah cukru. Môžete tiež skúsiť pridať do vody kvapku ovocnej šťavy alebo bublinky (sódu).
Ochutenú vodu môžete pripraviť pridaním plátkov uhorky, čerstvého alebo mrazeného ovocia, byliniek, ako je bazalka a mäta alebo citrusových plodov, ako je limetka či citrón do čistej alebo perlivej vody, aby ste získali nádych chuti bez pridaného cukru.
Môže vám tiež pomôcť kúpa menšieho množstva diétnych nápojov pri ďalšom nákupe, keď sa budete chcieť zásobiť zdravými alternatívami. Vďaka tomu bude oveľa jednoduchšie siahnuť po inom nápoji namiesto diétnej sódy, keď pocítite smäd.
Nakoniec môže byť jednoduchšie postupne znižovať spotrebu sódy namiesto toho, aby ste ju vysadili naraz. Zníženie množstva diétnej sódy, ktorú pijete každý týždeň, aby ste dosiahli dlhotrvajúce, udržateľné zmeny, môže byť časom jednoduchšie.