Voda z vodovodu, voda so sirupom, ochutená limonáda, džús, kola. Každý máme rôzne preferencie nápojov, ktoré sú naším hlavným zdrojom osvieženie a utlmenia smädu. Dnes sa budeme zaoberať diétnymi verziami nápojov, o ktorých kolujú presvedčenia, že sú zdravými alternatívami ku klasickým nápojom. Je to skutočne tak?
Nápoje s označením diétne alebo bez cukru sa môžu zdať ako zdravá a osviežujúca alternatíva sladených nealkoholických nápojov. Najčastejšie ide o kolové limonády.
Z dôvodu prítomnosti nižšieho alebo žiadneho množstva klasického cukru v týchto nápojoch sa domnievame, že robíme niečo dobré pre organizmus. Nemusí to však byť také neškodné, ako sa zdá, najmä ak pijete niekoľko porcií denne prípadne konzumujete nápoje dlhodobo.
Aj keď majú diétne nápoje nízky obsah kalórií a cukru, nemá žiadnu nutričnú hodnotu, píše portál healthline.com. Obsahuje však umelé sladidlá, ktoré sa spájajú s nepriaznivými účinkami na zdravie, no výskumy vykazujú neisté výsledky.
Pozrime sa na osem možných vedľajších účinkov diétnych nápojov a niekoľko jednoduchých nápadov, ako znížiť príjem alebo rovno prestať s ich konzumáciou.
1. Môže narušiť zdravie čriev
Umelé sladidlá nachádzajúce sa v diétnej sóde môžu negatívne ovplyvniť vašu črevnú mikroflóru, čo je komunita prospešných baktérií vo vašom tráviacom trakte.
Podľa výskumníkov hrá črevný mikrobióm kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch zdravia, vrátane imunitnej funkcie, vstrebávania živín, zdravia srdca a ďalších.
Aspartam je jedným z najbežnejších nevýživných sladidiel v diétnej sóde. Jedna štúdia na 13 jedincoch zistila, že aspartam znižuje produkciu kyseliny izomaslovej, čo je typ mastnej kyseliny s krátkym reťazcom.
Mastné kyseliny s krátkym reťazcom zohrávajú úlohu pri prevencii zápalových ochorení a regulácii telesnej hmotnosti. Je však potrebných viac štúdií, aby sme pochopili, ako môžu umelé sladidlá a diétna sóda ovplyvniť zdravie čriev u ľudí.
2. Eroduje zubnú sklovinu
Hoci diétna sóda neobsahuje cukor ako bežné nápoje, je stále vysoko kyslá. Jedna štúdia zistila, že diétne, ako aj klasické nápoje s cukrom, výrazne ovplyvňujú drsnosť povrchu zubnej skloviny, čo naznačuje, že obe môžu prispievať k erózii zubov.
Poškodenie zubnej skloviny prekyslením však nie je to isté ako zvýšené riziko kazov v dôsledku obsahu cukru. Štúdia z roku 2020 zistila, že diétna sóda nepodporovala zubné kazy u detí.
3. Môže spôsobiť bolesti hlavy
Niektorým ľuďom môže pitie viacerých porcií diétnej sódy denne spôsobiť bolesti hlavy. Môže to byť spôsobené určitými umelými sladidlami, ktoré sa nachádzajú v diétnej sóde, ako je aspartam.
Jedna recenzia poznamenala, že aspartam spôsobil symptómy ako bolesti hlavy a migrény u tých, ktorí užívali aspartamové pilulky, najmä u tých, ktorí mali neurologické alebo psychiatrické stavy.
V recenzii sa však uvádza, že v niektorých štúdiách sa používali pilulky aspartamu, ktoré do tela uvoľňujú viac aspartamu, ako by ste získali jeho pitím v tekutej forme.
Niektoré štúdie tiež zistili, že kofeín, ktorý je prítomný v niektorých diétnych nápojoch, môže spôsobiť bolesti hlavy u malého percenta ľudí.
4. Môže znížiť hustotu kostí
Diétna sóda obsahuje niekoľko zlúčenín, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie kostí a viesť k ich strate. Jedna štúdia zistila, že nadmerný príjem kofeínu môže negatívne ovplyvniť zdravie kostí. Ďalšia štúdia zistila, že nadmerná konzumácia kyseliny fosforečnej môže viesť k rovnakému problému.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)