Dieťa vykazujúce známky infekcie by sa nemalo zúčastniť na tábore. Ochorenie by sa mohlo preniesť na ďalšie deti. Upozornil na to pediater Jozef Serafín z Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Je podľa neho potrebné rozlíšiť, či je dieťa spôsobilé na to, aby mohlo do tábora nastúpiť.
„Nie je úplne v poriadku, ak rodičia prídu za obvodným lekárom s tým, že potrebujú iba podpísať papier do tábora. V skutočnosti tu nejde iba o podpis papiera, ale ide o odborné vyšetrenie, keď lekár zhodnotí, či dieťa nemá nejaké prenosné ochorenie alebo prípadné iné zdravotné ťažkosti,“ povedal.
Do tábora treba deťom podľa pediatra zbaliť oblečenie do každého počasia, pevnú obuv, pokrývku hlavy a fľašu s vodou. „Je tiež užitočné dieťa poučiť o tom, ako sa má správať, čo si má obliecť a že má počas horúcich letných dní veľa piť,“ priblížil.
Odporučil tiež zbaliť repelent, ktorý znižuje riziko prisatia kliešťa a uštipnutia rôznym hmyzom. Zdravotníka prítomného na tábore treba podľa jeho slov upovedomiť o možných špecifikách zdravotného stavu dieťaťa, o užívaných liekoch, alergiách alebo jeho špeciálnej diéte.
Deti v táboroch by sa mali tiež vyhýbať agresívnym kontaktným aktivitám. „Najmä pre to, aby sa vyhli vzniku úrazom,“ doplnil Serafín. V rámci pohybu sú podľa neho vhodné loptové či iné kolektívne hry, ale aj zabezpečené prekážkové dráhy, pri ktorých sú k dispozícií prilby či chrániče.