Ako by sme mali postupovať pri takej fermentácii?
Postup je veľmi jednoduchý, stačí vám iba soľ a voda. Ideálne je kombinovať bylinky s bežnou zeleninou ako kapusta, mrkva či cvikla. Niektoré bylinky sa dajú fermentovať aj samostatne, ako trebárs medvedí cesnak.
Pizza s bazalkou či rozmarínom, to je klasika. Čo dávate na pizzu vy?
Na pizzu môžeme dať pesto z divokých byliniek. Rada používam pikantné bylinky ako medvedí cesnak, kapucínka, žerušnica či cesnačka.
Liečivé bylinky a sladké maškrty. Ktoré kombinácie odporúčate pre deti?
S čokoládou či ovocím sa dá krásne pracovať v kombinácii s divokými bylinkami a aj takto ich vieme viac priblížiť deťom. Medzi obľúbené kombinácie patria jahody so sedmokráskami či kvietkami bazy, ale aj kyslé smrekové výhonky v čokoláde či raw dobroty so žihľavovými semiačkami alebo letné fermentované bylinkové limonády.
A čo reštaurácie? Využívajú potenciál divokých byliniek?
Divoké bylinky používajú veľmi málo, čo je škoda, pretože sú zadarmo a je ich mnoho. Plus je aspoň to, že si už viacero reštaurácií pestuje vlastné kuchynské bylinky alebo používajú mikrogreens.
Prezradíte váš obľúbený recept?
Z tých najjednoduchších by som vybrala krémovú žihľavovú polievku.
Žihľavová polievka
Potrebujeme:
- 5 zemiakov
- 1 mrkvu
- 1 cibuľu
- 2 veľké hrste nasekanej žihľavy
- 1 hrsť medvedieho cesnaku
- 1,5 l zeleninového bujónu
- 2 PL masla
- korenie
- soľ
- lahôdkové tebi droždie (voliteľné)
Postup:
Cibuľu nakrájame nadrobno a pražíme na masle cca 2 minúty. Pridáme nakrájané zemiaky, mrkvu a zalejeme bujónom. Doplníme koreniny a počkáme cca 15 minút, kým sa uvaria zemiaky. Na záver pridáme nahrubo nakrájaný medvedí cesnak a žihľavu, všetko dohladka rozmixujeme. Môžeme ozdobiť krutónmi alebo nasucho opraženými semiačkami, ktoré potom jemne pukajú.