Dezinformácie na TikToku: UPOZORNITE svoje deti na rozdiel medzi realitou a umelou inteligenciou

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/antonbe, tungnguyen0905

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) varuje pred šírením dezinformácií a nevhodného obsahu na populárnej sociálnej sieti TikTok. Upozorňuje, že využívanie nástrojov umelej inteligencie na tejto platforme môže mať negatívny dopad na mladých používateľov. Rodičom odporúča, aby s deťmi diskutovali o dôležitosti rozpoznávania extrémistického obsahu a dezinformácií, uviedla TASR.

Dôležitosť monitorovania obsahu

Odborníci radia rodičom, aby nastavili vekové obmedzenia a dôkladne sledovali, aký obsah ich deti konzumujú. TikTok často odporúča videá, ktoré nie sú vhodné pre všetky vekové skupiny. „Spolu s deťmi sa naučte, ako si ‚vychovať‘ algoritmus TikToku tak, aby im zobrazoval bezpečný obsah s pridanou hodnotou,“ vyzývajú odborníci.

 

VÚDPaP tiež upozorňuje na nebezpečné trendy a výzvy, ktoré môžu viesť k fyzickým zraneniam. „Sledujte, aký obsah deti sledujú, a vysvetlite im riziká spojené s týmito výzvami,“ dodali. Okrem toho odporúčajú nastavenie súkromného profilu, aby sa znížila pravdepodobnosť vystavenia nevhodnému obsahu.

 

Obavy z vplyvu zahraničných záujmov

TikTok, ktorý je vlastnený čínskou spoločnosťou ByteDance, vzbudzuje obavy z možného vplyvu Komunistickej strany Číny (KSČ) na jeho obsah a politiku ochrany údajov. Odborníci naznačujú, že existuje podozrenie, že KSČ môže ovplyvňovať algoritmy TikToku, aby podporovala dezinformácie.

Obavy týkajúce sa zberu obrovského množstva osobných údajov a ich spracovania v súlade s čínskymi zákonmi sú pre rodičov a verejnosť veľmi dôležité. Je potrebné zvážiť, aký vplyv má táto platforma nielen na súkromie, ale aj na celkový spoločenský a politický kontext,“ dodali odborníci z VÚDPaP.

 

V súčasnosti je kľúčové, aby rodičia boli informovaní o rizikách, ktoré súvisia s používaním sociálnych sietí, a aby podporovali svoje deti v rozpoznávaní a vyhýbaní sa nevhodnému obsahu. Zlepšením vzdelávania o digitálnej gramotnosti môžeme spoločne prispieť k bezpečnejšiemu online prostrediu pre všetkých mladých používateľov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie