fbpx

Deti maskovali ako vaky. Pri úteku z KĽDR bojovali o život na mínovom poli

Zdroj: REPROFOTO/BBC

Najväčšie škody podľa neho spôsobilo uzavretie hraníc. Zásobovanie potravinami v Severnej Kórei nebolo príliš spoľahlivé ani pred pandémiou, ale keď sa do krajiny začalo dostávať menej potravín, ich ceny prudko stúpli a to všetkým „veľmi sťažuje život“.

Početné úmrtia na hlad

Na jar 2022 sa podľa jeho slov začala situácia ešte viac zhoršovať. „Sedem alebo osem rokov sa o hladomore veľmi nehovorilo, ale potom sme začali často počúvať o nových prípadoch,“ povedal. „Jedného rána sa prebudíte a počujete: ‚Aha, v tomto okrese niekto umrel od hladu‘. A na druhý deň ráno sme sa dozvedeli o ďalšom prípade,“ dodal.

Tento rok vo februári k nemu prišiel neskoro zákazník zo susedného okresu, ktorý s ním mal dohodnutú schôdzku. Povedal mu, že polícia všetkých obyvateľov z jeho dediny vypočúvala kvôli podozreniu z vraždy staršieho páru. Po pitve však vyšlo najavo, že manželia zomreli od hladu – a podozrenie z vraždy vzišlo z toho, že im najskôr potkany ohrýzli prsty na nohách a na rukách.

V apríli zomreli hladom dvaja farmári, ktorých Kim osobne poznal. Farmári to podľa neho mali najťažšie, pretože keď bola zlá úroda, štát ich nútil, aby ju vynahradili tým, že odovzdajú väčšie množstvo svojich osobných zásob potravín. Tieto úmrtia nemohla BBC News nezávisle overiť.

Globálna správa o potravinovej kríze na rok 2023 uvádza, že od uzavretia severokórejských hraníc je „náročné získať presné informácie o nedostatku potravín“, ale existujú „náznaky, že sa situácia zhoršuje“. Severná Kórea požiadala v marci 2023 o pomoc Svetový potravinový program (WFP).

Pán Kim sa pred covidom živil predajom tovaru na čiernom trhu – išlo o motocykle a televízory pašované z Číny. Keď sa kvôli pandémii uzavreli hranice, preorientoval sa na nákup a predaj zeleniny, pretože „jesť potrebuje každý“. Stal sa z neho predavač, akým sa v KĽDR hovorí „lúčny koník“. Predával tovar v postranných uličkách, a keby ich niekto nahlásil, schmatol by jedlo „a utiekol ako kobylka“.

„Ľudia za mnou chodili a prosili ma, aby som im niečo predal. Mohol som si povedať o akúkoľvek cenu,“ povedal Kim, ktorý bol zrazu bohatší ako kedykoľvek predtým. Mohol si s manželkou dovoliť jesť na večeru dusené mäso. „To sa v Severnej Kórei počíta za veľmi dobré stravovanie,“ dodal.

Očarený slobodným svetom

Pán Kim, ktorému je teraz niečo cez tridsať rokov, vyše desať rokov šetril peniaze a hľadal spôsoby, ako prekabátiť severokórejský systém – čiastočne preto, že z neho bol rozčarovaný už od mladosti. Od detstva sa s otcom tajne pozeral na juhokórejskú televíziu, pretože bývali tak blízko hraníc, že ​​chytali juhokórejské kanály. A Kima úplne očarila krajina, kde sú ľudia slobodní.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie