Desivý incident sa odohral na jednej zo zastávok v českej Ostrave. Netopier zaútočil na muža a uhryzol ho do ruky. Lietajúceho tvora následne odchytili a pri laboratórnom vyšetrení v Národnom referenčnom laboratóriu sa u zvieraťa potvrdila besnota, píšu topky.sk.
Prenos tohto špecifického druhu besnoty na človeka je však pomerne ojedinelý. Hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Majer túto informáciu dnes potvrdil českým novinárom. Netopier bol minulý štvrtok nájdený so zraneniami neďaleko električkovej zastávky na Nádražnej ulici v metropole Moravskosliezskeho kraja. „Pri následnej manipulácii netopier uhryzol jednu osobu do ruky,“ uviedol Majer. Podľa dostupných informácií má byť uhryznutý muž aktuálne pod lekárskym dohľadom.
Nákazu besnotou najprv potvrdil Štátny veterinárny ústav v Olomouci a pri následnom detailnom vyšetrení pražské pracovisko potvrdilo, že ide o variant vírusu EBLV 1, ktorý je bežný u netopierov. SVC v súvislosti s týmto prípadom spolupracuje s krajskými hygienikmi. Ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád upozornil na to, že pri nájdení uhynutého zvieraťa alebo živočícha s atypickým správaním by mali byť ľudia obozretní a chrániť sa pred uhryznutím. Vôbec by si preto nemal siahať na uhynuté alebo podozrivo sa správajúce zvieratá. Vhodné je kontaktovať krajskú veterinárnu správu, mestskú políciu alebo miestne združenie poľovníkov.
„Riziko nakazenia človeka netopierou besnotou je nízke a v ČR nikdy podobný prípad potvrdený nebol. V zahraničí boli popísané sporadické prípady úmrtia človeka po uhryznutí netopierom. Od roku 1977 je v Európe diagnostikovaných päť prípadov úmrtí neočkovaných osôb na netopiere variantu vírusu EBLV. Naopak, pri bežnom variante RABV eviduje Európa len za obdobie 2013 až 2019 desať prípadov úmrtia,“ uviedol Majer.
V Čechách bola besnota u netopiera vrátane akútneho prípadu diagnostikovaná celkom 6-krát. V roku 2015 to bolo v Prahe pri netopierovi večernom, u ktorého bol rovnako zistený variant EBLV 1. „Pri prepuknutí choroby sa môžu príznaky ochorenia u netopiera prejavovať neschopnosťou letu, nevyhľadávaním úkrytu a vydávaním atypických zvukov. Zdravý netopier sa človeku vyhne a nemá problém si nájsť cestu, hoci je tma. Ľudia by preto mali dať pozor na netopiere, ktorí pôsobia dezorientovane. Na zvýšenú opatrnosť by mali dbať osoby, ktoré s netopiermi prídu do blízkeho kontaktu, napríklad prírodovedci či speleológovia,“ dodal Majer.