fbpx

DESIVÉ účinky, ktoré môže mať STRES na vaše telo – s dlhodobými rizikami

Zdroj: FREEPIK/shurkin_son

Stres môže spôsobiť nielen spotené dlane a bolesť hlavy, ale môže mať aj dlhodobé účinky, píše mirror.co.uk.

Bohužiaľ, stres je niečo, s čím sa ľudia môžu až príliš často stretávať, no nová štúdia zistila, že môže poškodiť zdravie vášho srdca a zvýšiť riziko srdcových ochorení. Stres a úzkosť na pracovisku boli označené ako najčastejšie dôvody dlhodobého pracovného voľna zamestnancov a zároveň aj ako jeden z najčastejších spúšťačov depresie. Podľa NHS patria medzi najčastejšie fyzické príznaky stresu bolesti hlavy, závraty, bolesť na hrudi, zrýchlený tep, svalové napätie a dokonca aj sexuálne problémy.

Ale nejde len o fyzické príznaky, ktoré môžete zaznamenať – stres môže mať vplyv aj na vaše srdce a mozog. Existujú štúdie, ktoré naznačujú spojitosť medzi vysokou úrovňou stresu a nepravidelným srdcovým rytmom. Vedci z Laval University v Quebecu v Kanade zistili, že tí, ktorí trpeli obrovským stresom na pracovisku bez radosti zo života, mali vyššie riziko vzniku fibrilácie predsiení, bežne známej ako AF alebo AFib. To je stav, keď sa váš srdcový rytmus stáva nepravidelným, a tieto zistenia sú publikované v časopise Journal of the American Heart Association. Tiež zistili, že osoby s vysokým stresom v práci majú o 83 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku AFib, čo môže viesť k mŕtvici a srdcovému zlyhaniu.

Štúdia, ktorú uskutočnila Cambridge University, tiež zistila, že stres môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku depresie dvojnásobne – čo je jedna z najčastejších problémov duševného zdravia. Okrem toho môže stres ovplyvniť aj plodnosť, keďže môže znížiť ovuláciu u žien a ovplyvniť kvalitu spermií u mužov. Avšak v roku 2017 sa v rámci prehľadu tejto štúdie dospelo k záveru, že tento vzťah „zostáva nejasný.“

Nakoniec, stres môže tiež spôsobiť, že ste náchylnejší na nádchu, prechladnutie alebo chrípku. Je to kvôli kortizolu, ktorý sa produkuje, keď sa vaše telo snaží zvládať stres. Keď sa uvoľní malé množstvo kortizolu, môže to pomôcť zvládnuť pocit preťaženia, ale ak sa to deje príliš často, môže to potlačiť váš imunitný systém a oslabiť ho. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zvládať stres, a NHS odporúča týchto 10 najlepších spôsobov na zvládnutie stresu:

  • Buďte aktívni a cvičte
  • Prevezmite kontrolu
  • Spojte sa s ľuďmi
  • Nájdite si čas pre seba
  • Vyzvite sami seba
  • Vyhnite sa nezdravým návykom
  • Pomáhajte iným ľuďom
  • Pracujte múdrejšie, nie ťažšie
  • Snažte sa byť pozitívni
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie