Desať známok rakoviny pankreasu, ktoré netreba ignorovať

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/wavebreakmedia_micro, peoplecreations)

Rakovina pankreasu sa najčastejšie objavuje u pacientov nad 60 rokov, lekári ju však už diagnostikovali u pacientov okolo dvadsiatky a tridsiatky.

Najhoršie na chorobe je štatistika úmrtnosti, ktorá je jedna z najvyšších u ľudí s rakovinou, píše portál mojezdravi.cz. Päť rokov po oznámení diagnózy žije iba 8 percent ľudí. Preto by príznaky tejto choroby mal poznať každý. Pankreas je jedným z orgánov, o ktorom veľmi neviete, keď je všetko v poriadku. Je totiž iba 6 centimetrov dlhý a uložený za žalúdkom. Jeho hlavnou úlohou je pomôcť človeku stráviť jedlo a kontrolovať hladinu cukru v krvi. Keď ale nefunguje, ako má, môže to ovplyvniť celý organizmus.

Rakovinu pankreasu je ťažké zistiť v ranom štádiu, kedy ide ešte liečiť. Pankreas je totiž umiestnený tak hlboko v tele, že skoré nádory nie je ľahké objaviť, nie sú vidieť ani cítiť a ľudia často ignorujú príznaky choroby. Alebo si ich dokonca ani nevšimnú, kým sa rakovina nerozšíri na iné orgány.

Preto je dôležité poznať príznaky tejto choroby, a ak sa objavia, brať ich vážne a vyhľadať lekára. „Ženy majú tendenciu svoje choroby zľahčovať a návštevy lekára odkladať, ale v prípade rakoviny pankreasu je to stratégia, ktorá ich môže stáť život. Ak spozorujete niektorý z príznakov, navštívte lekára. Ten vás oveľa radšej vyšetrí zbytočne, než by vám musel oznamovať tragickú diagnózu,“ odporúča kalifornský profesor chirurgie a šéf výskumu gastrointestinálneho traktu Anton Bilchik.

Tu je 10 najčastejších príznakov rakoviny pankreasu, o ktorých treba vedieť.

Očné bielko a pokožka majú žltú farbu

Zožltnutie očného bielka a kože nie je nikdy dobré brať na ľahkú váhu, môže to byť známkou mnohých závažných zdravotných problémov, ku ktorým patrí žltačka, zlyhanie pečene a rakovina pankreasu. Mnoho nádorov pankreasu začína na vrcholku tohto orgánu, takže je blízko žlčovodu. Aj malé nádory tak môžu svojim tlakom blokovať žlčovod, ktorého úlohou je transportovať žlč z pečene a žlčníka cez pankreas do tenkého čreva. Jednou z úloh žlče je odstrániť bilirubín, čo je normálny odpadový produkt červených krviniek. Nadbytok bilirubínu spôsobí žltačku a žlté oči.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie