Za desať tisíc bitcoinov by sa dnes dalo zaobstarať aj 14 súkromných ostrovov na Bahamách, každý za asi 50 miliónov dolárov. Bugatti Chiron, jedno z najdrahších a najluxusnejších áut na svete, stojí tri milióny dolárov – takých by mohol Laszlo vo svojej garáži mať až 230.
Ak ale floridský programátor už bitcoiny nemá, neurobili miliardárov z niekoho iného? Príjemcom vtedajšej platby bol Jeremy Sturdivant, ktorý mal vtedy devätnásť rokov. Ani u neho sa ale bitcoiny dlho neohriali.
„Bitcoiny išli do peňaženky, ktorú som neskôr využil na pokrytie výdavkov pri cestovaní po USA s mojou vtedajšou priateľkou,“ priznal muž. „Keby som to bral ako investíciu, možno by som vydržal o niečo dlhšie, ale určite by som bitcoin predal s menšou hodnotou, napríklad na oslavovanej hranici jeden dolár za bitcoin,“ dodal.
🍕🎉 Happy #BitcoinPizzaDay from #SuperDapp! On this day, #BTC‚s first real world transaction showcased its use a decentralized currency. We continue this legacy by making #DeFi & #SocialFi accessible and practical. Join us in shaping the future built on #Bitcoin! 🌐 pic.twitter.com/HYAPA5DfTb
— SuperDapp (@SuperDappAI) May 22, 2024
Krušné začiatky kryptomeny
Začiatky revolučnej kryptomeny boli sporné. Bitcoin vtedy nemal žiadnu hodnotu, len zlomok centu, a k dispozícii boli iba obmedzené možnosti obchodovania.
Zakladateľom najznámejšej kryptomeny je Satoši Nakamoto. V roku 2008 zverejnil softvér a celý opis, ako by systém mohol fungovať. Viac ako rok po spustení bitcoinu ale stále nedosahoval úspech. Rast začal až neskôr.
Nákup pizze znamenal pre bitcoiny historický deň, pretože to bolo prvýkrát, čo ho niekto použil pri platbe. „Deň, keď som si mohol kúpiť jedlo za bitcoiny, sa krypto stalo skutočným,“ povedal Hanyecz v jednom z rozhovorov.