Daný výraz bol zaužívaný ľuďmi v Anglicku celé desaťročia, až kým uprostred 20. storočia upadol do nemilosti a nastúpil skôr football.
Paradoxom je, že anglický soccer sa udomácnil aj v USA, tam však označuje úplne iný šport – americký futbal. Používanie futbalu v Amerike, Kanade, Austrálii či Južnej Afrike je len odrazom globálneho vplyvu britských koloniálnych a jazykových tradícií.
Pyžamo
Pochádza z hindského a urdského výrazu pyžama, čo znamená oblečenie na nohy. Nohavice s voľným strihom, ktoré sú uviazané v páse, bol tradičným odevom v južnej Ázii a na prelome 18. a 19. storočia sa stal obľúbeným aj u britských kolonistov.
Toto ležérne oblečenie priniesli do Európy, pričom až neskôr sa z neho stal odev na spanie. Začiatkom 20. storočia sa pyžamá vyznačovali ako luxusný symbol naprieč Európou a Amerikou.
Bohatí ľudia obyčajne nosili prepracované hodvábne alebo vyšívané pyžamové súpravy, ľudia z nižších vrstiev si volili finančne dostupnejšie bavlnené verzie.
Dnes sú pyžamá tradičnou súčasťou našich šatníkov a ich skutočný pôvod v južnej Ázii je pre mnohých ľudí menej známy.
Hamburger
Kto by nemal rád pečené mäso medzi dvomi kúskami žemle, ochutené variáciami zeleniny a preliate omáčkou. Hamburger opäť nepochádza z USA, pokiaľ by ste predpokladali.
Pôvod má v nemeckom meste Hamburg, kde fašírky z mletého hovädzieho mäsa boli mimoriadne obľúbeným pokrmom námorníkov a robotníkov v dokoch v 19. storočí.
Hamburský steak bol zložený z mletého koreneného a vareného hovädzieho mäsa. Nemeckí prisťahovalci exportovali námet jedla do USA, kde ho modifikovali do dnešnej podoby.
K zmene nemeckého na americký hamburger došlo v čase Svetovej výstavy v St. Louis v roku 1904, kde predajcovia ponúkali sendvič s mäsom ako rýchle a lacné jedlo.
V polovici 20. storočia urobili McDonald’s a Burger King z hamburgerov fenomén na celom svete. Aj keď je názov jedla totožný, recept a jeho celkový výzor má pramálo spoločne od nemeckého pôvodu. Tu však vidieť, ako skromné jedlo môže vďaka komercializácii prerásť v celosvetovú pochúťku.