Medzi množstvami slov sú výrazy, ktoré sa stali bežnou súčasťou nášho prejavu. Niekedy ani netušíme, že nemajú pôvod v slovenskom jazyku, ale dokonca pochádzajú z ďalekých končín.
Vo chvíľach, kedy nemlčíme a vedieme siahodlhé rozhovory, môžeme denne povedať tisícky slov. Podľa odhadov použije človek denne približne 6-tisíc slov, avšak niektoré štúdie hovoria, že ľudia dokážu použiť až 16-tisíc slov denne.
V konverzácii tak môžeme za minútu povedať aj 150 slov, píše Wiki How. Neexistuje pritom žiadny relevantný dôkaz, že ženy hovoria častejšie a viac ako muži.
Medzi množstvami slov sú výrazy, ktoré sa stali bežnou súčasťou nášho prejavu. Niekedy ani netušíme, že nemajú pôvod v slovenskom jazyku, ale dokonca pochádzajú z ďalekých končín. Aj tie najpoužívanejšie slová môžu mať zaujímavé korene prepletené históriou.
Hranolky
O tento výraz vedie „vojnu“ viacero štátov, najreálnejší pôvod má v Belgicku, píše magazin.pluska.sk. Podľa historických zvestí si dedinčania smažili popri rieke malé ryby, ktoré ulovili.
V čase ukrutných zím, kedy rieky zamrzli hrubou vrstvou ľadu, si ako náhradu zvolili krájané zemiaky. Tento spôsob prípravy patril medzi populárne už v 17. storočí.
Hranolkám alebo „french fries“ dali popularitu americkí vojaci v časoch prvej svetovej vojny, ktorí si na tomto jedle pochutnávali vo francúzsky hovoriacich častiach Belgicka, a preto sa domnievali, že ide o francúzsky pokrm.
Od toho okamihu sú hranolky neodmysliteľnou súčasťou americkej gastronómie. Belgicko pritom už dlhé roky zvádza súboj o opätovné získanie svojho kulinárskeho vynálezu. Obrátilo sa aj na UNESCO, aby hranolky boli uznané za súčasť ich kultúrneho dedičstva.
Americano (káva)
Kávový nápoj Americano siaha do obdobia druhej svetovej vojny, keď americkí vojaci v bojoch v Taliansku zistili, že lokálne espresso, na ktorom si dnes bežne pochutnávame, sa vyznačuje príliš silnou kofeínovou intenzitou.
Preto sa rozhodli riediť espresso väčším množstvom horúcej vody. Talianski baristi pomenovali zmes „Caffè Americano“ alebo „americká káva“.
Postupom času sa nápoj dostal na nápojové lístky v talianskych kaviarňach. Kým v Taliansku malé množstvo espressa doslova zhltnú, Američania si na väčších dúškoch kávy Americano pochutnávajú oveľa dlhšie. Populárna je aj ľadová variácia Americana, ktorú preferujú hlavne vo východnej Ázii.
Futbal
Mylná predstava o americkom pôvode tohto slova. Futbal však pochádza z Anglicka. Celosvetovo populárny šport bol na konci 19. storočia formálne nazvaný ako „asociačný futbal“, aby sa jednoduchšie odlíšil od ragby.
Žiaci v Británii tento pojem skracovali na „assoc“, aby k nemu pripojili príponu „-er“, vďaka čomu vzniklo slovo „soccer“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)