Po miliardy rokov bola rýchlosť rotácie našej planéty dominantne ovplyvňovaná naším mesiacom. Mesiac vplýva na oceány a spôsobuje vydutie prílivu, čím vytvára odpor a spomaľuje rotáciu Zeme. Rotácia Zeme sa predvídateľne a neustále spomaľuje kvôli gravitačným silám Mesiaca – podľa autorov štúdie približne 2,40 milisekúnd za storočie.
Štúdia však „ukazuje, čo môžeme my ako ľudia skutočne ovplyvniť, pokiaľ ide o zmenu správania a dynamiky Zeme“. Niektorí vedci neboli prekvapení súvislosťou štúdie s klimatickými zmenami. Richard Peltier, univerzitný fyzik v Toronte, publikoval pred viac ako desiatimi rokmi štúdiu, v ktorej uviedol, že „zdokumentované zmeny v rotácii Zeme boli spôsobené procesom globálneho otepľovania“.
Vplyv na technológie
Ďalšia nedávna štúdia ukázala, ako toto predlžovanie dňa spôsobeného klímou ovplyvňuje naše meranie času a odďaľuje skokovú sekundu. Nový výskum však ukazuje, že zmena klímy má väčší vplyv, ako sa predtým myslelo, a predpokladá, že rotácia Zeme sa môže naďalej meniť, ak sa globálne otepľovanie zhorší.
Do roku 2100 vedci zapojení do štúdie odhadli, že topiaci sa ľad by mohol predĺžiť dni na 2,62 milisekúnd za storočie, ak sa drasticky neznížia emisie skleníkových plynov. Aj keď sa obmedzia emisie, predpokladá sa, že dĺžka dňa na Zemi sa predĺži približne o 1,00 milisekúnd za storočie počas nasledujúcich niekoľkých desaťročí.
Spomalenie topenia ľadu „by sa mohlo stať novým dominantným faktorom, ktorý by prekonal Mesiac, ktorý po miliardy rokov formoval rotáciu Zeme,“ povedala Soja.
Niekoľko milisekúnd tu alebo tam nemusí znieť ako veľký problém, ale môže pridať hodiny v priebehu miliárd rokov. Možno viac relevantné pre naše životy: Tieto milisekundové zmeny môžu ovplyvniť aj súčasné technológie.
Naše GPS a navigačné systémy sa spoliehajú na túto presnosť „na úroveň milisekúnd, inak by sme urobili veľmi veľké chyby pri určovaní polohy a navigácii,“ povedal Soja.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)