fbpx

Demencia nie je nevyhnutná, polovici prípadov sa dá predísť

Vedci zistili, akým spôsobom sa dá predísť demencii. Zdroj: Unsplash

Percentami sa na demencii, ale tiež jej prevencii, podpisuje úraz hlavy v strednom veku (dokáže byť prevenciou pri troch percentách prípadov), nadmerná konzumácia alkoholu v strednom veku (jedno percento). Nezanedbateľný vplyv má aj vystavenie sa znečisteniu životného prostredia, aj keď tu vedci kvantifikujú dopady veľmi opatrne a s otáznikom, tomuto faktoru v roku 2020 prisúdili silu dvoch percent, avšak podľa denníka The Guardian s tým, že to je možno podhodnotené číslo.

Tohtoročná štúdia do zoznamu priradila ďalšie dve položky. Na sedem percent prípadov demencie sa spája s vysokou hladinou „zlého“ cholesterolu v krvi od štyridsiateho roku veku. Dve percentá idú na ťarchu neliečenej strate zraku v neskoršom veku.

Časť faktorov je prirodzene v moci každého, dá sa s nimi pracovať zmenou životného štýlu a návykov. Ďalším môže pomôcť zdravotnícky systém, napríklad preventívnymi prehliadkami. Niektoré, napríklad znečistenie ovzdušia, nerovnosť ohľadom vzdelávania, sociálnej izolácie, sa však musia odkázať do rúk spoločnosti, jej tlaku na štát, inštitúcie a firmy.

Autorský tím štúdií však poukazuje na kroky, ktoré dokážu potlačiť prejavy demencie, ktorá už prepukla – a ktoré sú v moci každého.

Nie je neskoro

Livingston totiž zdôrazňuje, že štúdie nepriniesli len dôkazy o tom, ako sa snažiť o prevenciu rozvoja choroby. Položili na stôl tiež dôkazy, že je možné skrátiť dobu, počas ktorej ľudia, ktorých demencia už dostihuje alebo dostihla, strávia v zlom stave a že je možné demenciu zo života vytlačiť. Zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie, nefajčenie, vyhýbanie sa nadmernej konzumácii alkoholu a kognitívne aktivity mimo formálneho vzdelávania sú presne tým, čo podľa Livingstona dokáže demenciu potlačiť.

„Má to obrovskú implikáciu nielen pre kvalitný život jednotlivcov, ale znamená to úspory pre spoločnosti,“ dodáva. Nedávno jeho tím navrhol sadu opatrení, ako demencii čeliť efektívnejšie. Dopady niektorých z nich mapovala ďalšia tohtoročná štúdia z magazínu Lancet Healthy Longevity, kde ich ilustrovala na príklade Anglicka a jeho populácie. Vyčíslila, že ich aplikáciou do oblasti verejného zdravia by krajina ušetrila štyri miliardy libier, okrem dlhšieho a zdravšieho života.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie