Demencia nie je nevyhnutná, polovici prípadov sa dá predísť

Reklama
Vedci zistili, akým spôsobom sa dá predísť demencii. Zdroj: Unsplash

Je to alarmujúca, ale zároveň veľmi nádejná správa. Takmer polovica prípadov demencie by sa dala prevenciou odvrátiť alebo aspoň odložiť. Navyše sa dá choroba, pokiaľ sa už rozvinie, potlačiť. Hovorí to aktuálna štúdia a vymenovala štrnásť rizikových faktorov, s ktorými sa dá a oplatí pracovať v každom veku, píše český portál idnes.cz.

Práca vyšla v prestížnom magazíne Lancet a stojí za ňou dvadsaťsedem popredných svetových odborníkov na demenciu. „Mnoho ľudí po celom svete sa domnieva, že demencia je nevyhnutná. Lenže nie je. Naša správa zhŕňa, že šance na to, aby sa choroba nerozvinula alebo aby sa potlačila na svojom začiatku, sú obrovské,“ uviedol vedúci autor štúdie Gill Livingston denníku The Guardian.

Má pritom ešte jeden apel a povzbudenie súčasne. „Rovnako je veľmi zásadné zdôrazniť, že zatiaľ čo máme silnejšie dôkazy ako predtým o tom, že dlhodobejšie vystavovanie sa riziku so sebou nesie väčšie následky… nie je nikdy ani príliš skoro, ani príliš neskoro,“ podčiarkol. Znamená to, že kroky na zníženie nebezpečenstva rozvoja choroby, na ktorú stále nie je liek, alebo aspoň na jej oddialenie na čo neskoršie roky životy, môžeme začať podnikať ako deti, ako dospelí ale aj vo veľmi pokročilom veku.

Súčasná štúdia pritom nadväzuje na predchádzajúcu prácu z roku 2017, ktorá určila deväť rizikových faktorov, a z roku 2020, ktorá identifikovala ďalšie tri. Dohromady majú byť podľa vedeckého tímu podpísané pod celkom 36 percentami prípadov demencie. Lenže odborný panel doložil, že ich môžeme ovplyvniť – že sú našimi preventívnymi opatreniami. Aktuálna práca k nim dopĺňa ešte ďalšie dve, tie hrajú rovnakú úlohu v ďalších deviatich percentách prípadov. Celkom môžeme prevenciou čeliť štyridsaťpäť percentám prípadov demencie, odkazuje odborná inventúra.

Rizikové menu, ktoré vedci predkladajú a ktoré je zároveň návodom, ako by mali ľudia zmeniť svoje návyky a načo by mala dávať pozor spoločnosť ako celok a štáty, obsahuje nasledujúcich štrnásť položiek.

Štrnásť faktorov rovná sa štrnásť šancí

Medzi faktory, ktoré sme spoznali už v predchádzajúcich prácach a ktoré sa podieľajú na rozvoji choroby najsilnejšie, patrí strata sluchu v strednom veku života (onen faktor môže byť teoreticky prevenciou deviatich percent prípadov demencie), opustenie školskej výchovy pred stredným stupňom (osem percent), fajčenie (päť percent) a depresia v neskoršom veku (štyri percentá).

Ako ďalšie rizikové faktory nasleduje neliečený vysoký tlak a obezita od stredného veku života, cukrovka v neskoršom veku, nedostatok telesného cvičenia v pokročilejšom veku, ako aj sociálna izolácia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie