Program pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Generálny riaditeľ bude po novom predkladať Koncepciu riadenia a rozvoja Slovenskej televízie a rozhlasu a jej programovej služby s dôrazom na verejný záujem. Rada bude schvaľovať uzavretie zmlúv STVR s tretím subjektom, ak výška plnenia zo zmluvného vzťahu prevyšuje sumu 1,5 milióna eur.
Zmeny sa dotknú aj spôsobu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa. Toho bude voliť a odvolávať Rada jednoduchou väčšinou 5:4.
Vznikne aj nový orgán Etická komisia – poradný orgán Rady. Jej úlohou bude zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov a dodržiavaniu iných etických princípov zamestnancov STVR a externých spolupracovníkov. Zložená bude z 9 členov.
V pléne Národnej rady SR boli v rámci legislatívneho procesu schválené aj pozmeňujúce návrhy poslancov, ktoré vyplynuli z diskusie v rozprave.
Medzi najdôležitejšie patrí návrh, ktorým sa do zákona dostala povinnosť vysielať programy zamerané na Slovákov žijúcich v zahraničí s cieľom posilniť povedomie „krajanstva“ a prispieť k udržiavaniu a rozvoju povedomia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.
Ďalším významným pozmeňujúcim návrhom bolo zavedenie povinnosti vysielania prostredníctvom regionálnych televíznych a rozhlasových štúdií. Tieto štúdiá budú zabezpečovať vysielanie najmenej 20 minút denne a podporovať tak rozvoj regionálnych štúdií najmä v Banskej Bystrici a v Košiciach.
Umelecké súbory a telesá zriadené Slovenskou televíziou a rozhlasom budú podporovať aj pôvodnú slovenskú tvorbu, napríklad uvádzaním pôvodných slovenských hudobných diel.
Garantované bude tiež širšie poskytovanie televíznych programových služieb tým, že rozširuje povinnosť vysielania z dvoch na tri. Rovnako sa predĺžilo funkčné obdobie generálneho riaditeľa z piatich na šesť rokov, čo je potrebné pre dokončenie strednodobých projektov a aplikáciu strategických plánov.