Zákon o zrušení Rozhlasu a televízie Slovenska prijali poslanci ešte 20. júna. Či by vstúpil do platnosti, o tom rozhodoval prezident Peter Pellegrini, na ktorého podpis sa čakalo.
Článok sme doplnili o vyjadrenie prezidenta Petra Pellegriniho, stanovisko ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a zvolenie štatutárneho zástupcu, vrátane dočasného vedenia rozhlasu.
Rozhlas a televízia Slovenska definitívne končí. Prezident Peter Pellegrini v nedeľu podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Kancelárie prezidenta SR.
Prezident ho podpísal v nedeľu vo večerných hodinách. Minulý týždeň sme však informovali, že podľa vyjadrení Pellegriniho, chcel zákon podpísať až tento týždeň. „Považujem za dôležité podrobne sa oboznámiť so schváleným znením zákona, obzvlášť v situácii, keď je tento zákon predmetom výraznej pozornosti doma i v zahraničí.“
Nevidí rozpor
Zákon schválili poslanci 78 hlasmi ešte vo štvrtok, 20. júna. Na to, aby vstúpil od 1. júla do platnosti, musel do polnoci vyjsť v Zbierke zákonov.
Pellegrini vopred avizoval, že pokiaľ v zákone nevzhliadne rozpor s ústavou alebo zásah do slobody slova, je pripravený ho podpísať. „Nebudem podliehať mediálnym tlakom ani emóciám, ktoré situácia v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) vyvoláva, a budem posudzovať výlučne text zákona,“ uviedol.
Svoj podpis pre TASR zdôvodnil tým, že legislatíva podľa neho nezakladá dôvodné podozrenia z nesúladu s Ústavou SR a nezasahuje do slobody slova. Nevidí ani rozpor so súčasnými medzinárodnými normami, ktorými je viazaná SR.
Zároveň verí, že napriek zmierneniu podmienok na členstvo v Rade STVR zveria príslušné ministerstvá a parlament tieto posty osobnostiam, za ktoré sa občania nebudú musieť hanbiť. Informoval o tom na sociálnej sieti.
„Ak sa vládna koalícia dovoláva väčšej odbornosti pri riadení verejnoprávneho média, nech k nej sama prispeje zvolením skutočných odborníkov, za ktorých hovorí ich celoživotná práca v mediálnej či ekonomickej oblasti, a nie výstrelky na sociálnych sieťach či spochybňovanie základných vedeckých faktov,“ vyhlásil Pellegrini.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)