ĎALŠIE ÚMRTIA: Muž po nehode zomrel v policajnej cele, policajný prezident sa snaží prípady vysvetliť

Reklama
Na snímke prezident Policajného zboru (PZ) SR Ľubomír Solák počas tlačovej konferencie po zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) pre obranu a bezpečnosť v Bratislave vo štvrtok 14. novembra 2024. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Policajný prezident Ľubomír Solák reagoval na nedávne incidenty, pri ktorých došlo k úmrtiam zadržaných osôb, a bránil použitie tasera ako nesmrtiacej zbrane. Podľa neho je taser považovaný za bezpečný donucovací prostriedok, čo potvrdzuje aj výrobca. Napriek tomu však prípady vzbudili podozrenia z policajnej brutality.

Podľa portálu Aktuality boli v sobotu privolaní policajti do žilinskej časti Bytčica, kde sa po ulici pohyboval muž so sekerou. Počas zásahu použili taser a následne hmaty a chvaty, aby mu nasadili putá. Po zákroku však mužovi zlyhali životné funkcie. Policajti sa ho snažili oživiť a privolali záchranárov, no tí už len konštatovali smrť.

Solák zdôraznil, že stále nie je jasné, či smrť súvisí s použitím tasera. Uviedol, že zasahujúci policajti boli po incidente dočasne uvoľnení z práce a prípad prevzala policajná inšpekcia. Tasery sú podľa neho lepšou alternatívou ako strelné zbrane, najmä v zastavaných oblastiach.

Použitie tasera na Slovensku

Polícia v tomto roku použila taser v 90 prípadoch. Solák uviedol, že ide o bežne používaný prostriedok v krajinách ako Poľsko, Rakúsko, či Veľká Británia. Výrobca tvrdí, že taser by nemal spôsobiť smrť ani u ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pričom k zraneniam dochádza najmä pri páde po zásahu.

Úmrtie v cele

Ďalší prípad sa týkal osoby, ktorú zadržali pod vplyvom návykovej látky po dopravnej nehode. Pred umiestnením do cely ju prehliadol lekár a povolil jej zadržanie. Následne však zadržaný zomrel. Policajná inšpekcia vyšetruje aj tento incident.

Aby sa predišlo podozreniam z brutality, polícia plánuje zaviesť telové kamery pre všetkých policajtov. Rovnako by mohli byť zavedené pravidelné psychologické preskúšania príslušníkov. Solák priznal, že úmrtia v celách nie sú výnimočné, no každý takýto prípad je podrobený vyšetrovaniu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie