Policajný prezident Ľubomír Solák reagoval na nedávne incidenty, pri ktorých došlo k úmrtiam zadržaných osôb, a bránil použitie tasera ako nesmrtiacej zbrane. Podľa neho je taser považovaný za bezpečný donucovací prostriedok, čo potvrdzuje aj výrobca. Napriek tomu však prípady vzbudili podozrenia z policajnej brutality.
Podľa portálu Aktuality boli v sobotu privolaní policajti do žilinskej časti Bytčica, kde sa po ulici pohyboval muž so sekerou. Počas zásahu použili taser a následne hmaty a chvaty, aby mu nasadili putá. Po zákroku však mužovi zlyhali životné funkcie. Policajti sa ho snažili oživiť a privolali záchranárov, no tí už len konštatovali smrť.
Solák zdôraznil, že stále nie je jasné, či smrť súvisí s použitím tasera. Uviedol, že zasahujúci policajti boli po incidente dočasne uvoľnení z práce a prípad prevzala policajná inšpekcia. Tasery sú podľa neho lepšou alternatívou ako strelné zbrane, najmä v zastavaných oblastiach.
Použitie tasera na Slovensku
Polícia v tomto roku použila taser v 90 prípadoch. Solák uviedol, že ide o bežne používaný prostriedok v krajinách ako Poľsko, Rakúsko, či Veľká Británia. Výrobca tvrdí, že taser by nemal spôsobiť smrť ani u ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pričom k zraneniam dochádza najmä pri páde po zásahu.
Úmrtie v cele
Ďalší prípad sa týkal osoby, ktorú zadržali pod vplyvom návykovej látky po dopravnej nehode. Pred umiestnením do cely ju prehliadol lekár a povolil jej zadržanie. Následne však zadržaný zomrel. Policajná inšpekcia vyšetruje aj tento incident.
Aby sa predišlo podozreniam z brutality, polícia plánuje zaviesť telové kamery pre všetkých policajtov. Rovnako by mohli byť zavedené pravidelné psychologické preskúšania príslušníkov. Solák priznal, že úmrtia v celách nie sú výnimočné, no každý takýto prípad je podrobený vyšetrovaniu.