Základom zariadenia sú znalosti, ktoré vkladáme do AI modelu. Vedomosti pochádzajú od farmárov tulipánov. Všetky dohromady ich vložíme do AI modelu, potom do stroja, a potom ich využijú tieto tri kamery, ktoré snímajú obrázky z troch uhlov.
„Uhly kombinujeme, aby sa našli veľmi presné GPS koordináty chorých kvetov, s pomocou GPS antény na jeho streche. Pamätá si ich, keď ich míňa, a my ho aktivujeme, posledná kamera potom sníma finálny obrázok pre veľmi presné zamierenie vstrekovača,“ dodáva Erik de Jong, riaditeľ H2L Robotics.
Drahý ako športové auto
Stroj nie je lacnou záležitosťou. Holandský agro-robotický startup založený v roku 2019, podľa ktorého je to prvý autonómny robot na triedenie tulipánov na svete, si zaň účtuje až 185-tisíc eur. S touto cenovkou polia v Holandsku obsluhuje už 45 kusov.
„Tiež si môžete kúpiť veľmi pekné športové auto namiesto tohto robota. Ja ale volím robota, pretože športiak sa o choré tulipány nepostará. Áno, je to drahé, ale je stále menej a menej ľudí, ktorí skutočne dokážu choré tulipány rozoznať vlastným okom. Takže je to trochu potrebná kúpa, pretože hľadači chorých na našich tulipánových poliach, ako im hovoríme, tak nejako vymierajú,“ hovorí na záver holandský farmár Allan Visser.