Po prekontrolovaní rôznych sektorov sa v každom z nich objavili nezrovnalosti. V jednom obchode objavili mäso s hmotnosťou takmer sedem ton, ktoré bolo „napichané“ vodou. Každý kus mäsa mal tak o približne 25 % väčšiu váhu, než by mal v skutočnosti.
Pri kontrolách inšpektori tiež zistili, že mrazené ryby mali o 26 % väčšiu hmotnosť, než mali mať, pričom túto nadbytočnú hmotnosť spôsoboval pridaný ľad. Tento ľad bol predávaný za cenu ryby samotnej.
Veľký podiel kontrolovaných potravín, konkrétne 77 %, ktoré mali byť z hovädzieho mäsa, boli vlastne vyrobené z omnoho lacnejších surovín, ako sú bravčové a hydinové mäso.
Takmer polovica výrobkov, ktoré mali obsahovať syr feta, v skutočnosti obsahovali jeho lacnejšie alternatívy.
Salmonela v mäse
V októbri minulého roka až 15 európskych krajín, ale aj Spojené štáty, postihol nárast prípadov salmonelózy. Ochorenie bolo podľa úradov spôsobené kontaminovaným kuracím mäsom alebo výrobkami z neho, konkrétne kebabu.
Podľa informácií Európskeho strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) pochádzalo nebezpečné mäso zo siedmich spracovateľských závodov v Poľsku a z jedného v Rakúsku.
V auguste zas štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR vykonala dve potravinové kontroly v jednej z prevádzok v obci Lieskovec. Našli v nej nevyhovujúce produkty. Išlo o hydinu z Poľska pod názvom Kurací stehenný plátok chladený. Tú doviezli na Slovensko v množstve 4,8 tony a vyskytovala sa v nej taktiež salmonela.