Konsolidačný balíček pripravený vládou bude mať pravdepodobne čoskoro vplyv aj na zvýšenie cien v ďalšej kľúčovej oblasti pre každého Slováka. Zvyšovanie dane z pridanej hodnoty a nová transakčná daň sa prejavia aj v rastúcich cenách za telefonovanie, internet či televíziu.
Nasledujúci rok bude pre telekomunikačných operátorov rokom plným výziev. Budú sa musieť prispôsobiť nielen zmenám na trhu, ale aj novinkám, ktoré im priniesol konsolidačný balíček vlády, píše portál openiazoch.zoznam.sk.
Predpokladá sa, že rok 2025 prinesie nielen rast cien, ale aj vyriešenie niektorých kontroverzných problémov, ktoré ovplyvňujú účastníkov trhu. Medzi to patrí napríklad výstavba optických sietí distribučnými spoločnosťami a otvorenie trhu pre virtuálnych mobilných operátorov.
Ako upozorňuje na svojej webovej stránke Telekomunikačná únia Slovenskej republiky, otázkou nie je, či operátori zohľadnia vyššie náklady v cenách pre konečných užívateľov, ale kedy a v akom rozsahu sa to stane.
Telekomunikační operátori sa v roku 2025 opäť stretnú so zvýšením nákladov, čo povedie k ďalšiemu rastu cien. „Koncovú cenu pre užívateľov služieb negatívne ovplyvní nielen vyššia DPH, ale aj zavedenie transakčnej dane, ktorá zvýši náklady operátorom nielen priamo, ale aj nepriamo prostredníctvom zvýšenia nákladov ich dodávateľom, ktorí zvýšenie nákladov premietnu do svojich cien,“ upozorňuje Telekomunikačná únia SR.
Trh na Slovensku postupne prechádza konsolidáciou. Operátorov, ktorí sú na predaj, kupujú nielen veľké spoločnosti, ale aj regionálni operátori. Viacerí pôvodne lokálni operátori sa nákupom konkurentov a investíciami do rozvoja sietí stali regionálnymi hráčmi. Podľa telekomunikačnej únie sa aj v roku 2025 očakáva pokračovanie predaja a spájania telekomunikačných operátorov, ako aj vznik nových subjektov v rámci skupín telekomunikačných operátorov.
Naďalej sa bude investovať do rozvoja
Očakáva sa pokračovanie investícií do rozvoja sietí a služieb zo strany telekomunikačných operátorov. „Telekomunikační operátori budú aj naďalej investovať do rozvoja sietí a služieb. V prípade mobilných operátorov to bude aj z dôvodu záväzkov, ktoré na seba prevzali ako úspešní uchádzači vo výberových konaniach na frekvencie,“ upozorňuje únia.
Ostatní operátori, aby si udržali konkurencieschopnosť, sú tiež nútení investovať do rozvoja sietí a služieb. Tieto investície budú ovplyvnené aj aktivitami distribučných spoločností, ktoré budujú optické siete na stĺpoch elektrického vedenia. Tieto činnosti však priniesli sporné otázky, ktoré sú teraz pod dohľadom príslušných úradov.
Rok 2025 by mal priniesť aj riešenie niektorých problémov, ktoré ovplyvňujú účastníkov trhu. Spomínané aktivity distribučných spoločností, ako aj blokovanie vstupu virtuálnych mobilných operátorov (MVNO) na trh zo strany mobilných operátorov, sú podrobené skúmaniu Protimonopolného úradu Slovenskej republiky a Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.
Nedávno Protimonopolný úrad Slovenskej republiky oznámil, že pokračuje sektorové prešetrovanie v oblasti budovania optických sietí na stĺpoch elektrického vedenia a prístupu k nim a že prešetruje veľkoobchodný prístup k mobilným sieťam pre mobilných virtuálnych operátorov.
„Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb rieši spory medzi operátormi a distribučnými spoločnosťami a počas prípravy výberového konania na prideľovania frekvencií uvažuje o uložení povinnosti pre mobilných operátorov, ktoré by umožnili vstup MVNO na trh,“ informuje telekomunikačná únia.
Bude na trhu silnejšia konkurencia?
Očakáva sa, že vďaka konaniu týchto úradov sa podarí minimalizovať negatívny dopad aktivít distribučných spoločností na efektívnu konkurenciu na trhu. Mobilní operátori by mali sprístupniť svoje rádiové siete, čo umožní vstup MVNO na trh. „Vstup MVNO na trh so sebou prinesie väčší výber pre užívateľov mobilných služieb, tlak na zvyšovanie kvality a znižovanie cien,“ dodala únia.