fbpx

Dajte si pozor na to, čo očakávate. Mohlo by sa to totiž skutočne stať

Ilustračná fotografia. Zdroj: freepik.com

Keď čakáte, že sa vám niečo nepodarí, často zistíte, že sa to naozaj nepodarí. Nie je to tým, že by vaše očakávanie bolo správne, ale preto, že toto negatívne myslenie ovplyvňuje vaše konanie a tým aj výsledok. To isté často platí pri očakávaniach, ktoré sa týkajú výsledkov druhých. Prečo to tak je?

Psychológia označuje tento jav ako „sebanaplňujúce sa proroctvo“. Ide o situáciu, pri ktorej určitá vec nastane predovšetkým alebo dokonca výlučne preto, že sme ju očakávali. Naše očakávania toho, čo sa prihodí, ovplyvňuje totiž naše konanie. V dôsledku toho sa potom naozaj naplní.

Vplyv nášho očakávania na výskyt určitej udalosti môže byť pozitívny aj negatívny. V závislosti od svojej povahy nám tak naše očakávania môže pomáhať aj škodiť. Pôsobenie efektu sebanapĺňajúceho sa proroctva nezáleží navyše na tom, či sú očakávania správne, alebo nie.

Niekoľko príkladov

Príkladov tohto efektu je dostatok. Keď veríte, že pracovný pohovor dopadne dobre, je pravdepodobnejšie, že sa naň lepšie pripravíte. Ste totiž presvedčení, že ide o investíciu, ktorá sa oplatí. V priebehu rozhovoru si budete aj viac veriť a vaše vystupovanie bude sebavedomejšie. Celkovo tak zanecháte lepší dojem a veľmi pravdepodobne uspejete.

Pokiaľ očakávate, že neuspejete, nebudete svojej príprave venovať príliš času, pretože ju budete považovať za zbytočnú. Vaše vystupovanie, poznačené nízkou sebadôverou, nevyznie ani príliš presvedčivo, a pohovor tak pre vás spravidla neskončí dobre. Spoločné pre obe situácie však bude, že výsledok pohovoru bude s vaším očakávaním v súlade.

Podobná je situácia, kedy sa začnete stýkať s určitým človekom. Tomuto vzťahu však možno aj podvedome príliš neveríte. Vzťah preto neberiete príliš vážne alebo zodpovedne. Na správy partnera nereagujete včas alebo mu občas neberiete telefón. Váš partner si toto správanie vyloží ako nedostatok záujmu a vzťah čoskoro zanikne. Keď k tomu dôjde, dospejete k záveru, že vaše očakávania sa naplnili. V skutočnosti sa však možno prihodilo skôr to, že váš počiatočný predpoklad ovplyvnil vaše správanie, čo viedlo ku koncu vzťahu.

Podobná je situácia, keď o určitom človeku predpokladáte, že sa k vám bude správať nepríjemne, napríklad preto, že je členom skupiny, ktorá vám nie je sympatická. Vaše predstavy o tom, ako sa k vám zachová, povedú k tomu, že sa budete zodpovedajúcim spôsobom správať aj k nemu, čo bude mať za následok, že jeho konanie sa vašej predstave priblíži. Vaše očakávania sa tak naplnia. Možno dôjde aj k tomu, že vaša predstava o ľuďoch, patriacich do danej skupiny, sa ďalej posilní.

Známym dôsledkom sebanapĺňajúceho sa proroctva je aj takzvaný placebo efekt. Spočíva v tom, že pacienti, „liečiaci“ neúčinnou látkou, ktorá sa im podáva, hlásia zlepšenie svojho zdravotného stavu. Dôvodom ich zlepšenia je však len presvedčenie, že nový liek ich uzdraví.

K dôsledkom efektu patrí aj skutočnosť, že očakávania, že nás partner podvádza, prispieva k tomu, že sa tak skutočne zachová.

Ako efekt pôsobí

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie