Nadmerné a časté používanie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov môže mať na zdravie pľúc porovnateľne škodlivé účinky ako každodenné fajčenie krabičky cigariet. Pľúcni lekári varujú pred častým používaním čistiacich a dezinfekčných prostriedkov v zle vetraných priestoroch. Pri dlhodobom vdychovaní totiž uvoľnené chemické látky poškodzujú priedušky a môžu viesť k vzniku mnohých pľúcnych ochorení.
Príliš časté a intenzívne používanie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov môže mať na pľúca podobne škodlivý vplyv ako denné fajčenie jednej krabičky cigariet. Pľúcni odborníci upozorňujú na riziko chemických látok uvoľňovaných pri čistení, píše portál idnes.cz.
„Pri opakovanom a dlhodobom používaní čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, najmä vo forme sprejov, sa do ovzdušia dostáva veľké množstvo chemických látok, najmä v interiéroch. Pri každodennom vdychovaní môžu spôsobiť významné poškodenie priedušiek. U mladších ľudí hrozí riziko vzniku alebo zhoršenia už existujúcej prieduškovej astmy. Starší ľudia sú tiež náchylnejší na vznik chronickej obštrukčnej choroby pľúc,“ varuje Vladimír Koblížek, predseda Českej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Akadémie vied ČR.
Poukazuje tak na nedávno publikovanú nórsku štúdiu, ktorá sledovala viac ako šesťtisíc ľudí počas dvadsiatich rokov. Výskumníci sa účastníkov pýtali na ich čistiace návyky a typ čistiacich prostriedkov, ktoré používali. Potom testovali ich pľúcne funkcie.
„Ukázalo sa, že dlhodobé vdychovanie častíc z čistiacich prostriedkov má podobný vplyv na zdravie ako pravidelné fajčenie desiatich až dvadsiatich cigariet denne. Kapacita pľúc bola výrazne znížená najmä u žien, ktoré sú na znečistenie citlivejšie a sú mu aj viac vystavené,“ hovorí doktor Koblížek.
Pomôže vetranie a rúško
Ľudia, ktorí pravidelne upratujú doma alebo v práci, by sa mali chrániť, tvrdia lekári. „Odporúča sa používať tvárové masky alebo respirátory. Pomáha však aj krátkodobé intenzívne vetranie. Ak človek počas upratovania otvorí v miestnosti okno, veľká časť chemických látok vo vzduchu sa zriedi a ich škodlivosť sa výrazne zníži,“ vysvetľuje pneumológ.
Časté upratovanie alebo fajčenie však nie sú jedinými faktormi, ktoré zvyšujú riziko vzniku pľúcnych ochorení. Veľkú úlohu zohráva aj genetika alebo prostredie, v ktorom človek trávi väčšinu dňa.
„V Českej republike máme dlhodobý problém s množstvom znečisťujúcich látok vypúšťaných do ovzdušia z tranzitnej dopravy. Ľudia, ktorí žijú v blízkosti frekventovaných ciest, sú im mimoriadne vystavení. Väčšina európskych krajín vrátane Českej republiky nespĺňa cieľové hodnoty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre koncentrácie prachových znečisťujúcich látok. Najmä častice menšie ako 2,5 mikrometra sa cez pľúca dostávajú do krvi, kde ohrozujú mozog alebo srdce a sú škodlivé aj pre vývoj nenarodených detí,“ varuje lekár Vladimír Koblížek.
Tieto faktory prispievajú k mnohým pľúcnym problémom. Najmä ľudia vo veku nad 50 rokov často trpia chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. V dôsledku pretrvávajúceho zápalu sa dýchacie cesty týchto pacientov zužujú a do pľúc a z pľúc prúdi len obmedzené množstvo vzduchu, čo spôsobuje problémy s dýchaním.
„Medzi najčastejšie príznaky CHOCHP patrí dýchavičnosť, kašeľ alebo vykašliavanie hlienu. Žiaľ, pacienti majú často tendenciu tieto príznaky podceňovať a odkladať návštevu lekára až do chvíle, keď sú ich pľúca už výrazne poškodené. Ak však ochorenie odhalíme v počiatočnom štádiu, vďaka modernej liečbe dokážeme zmierniť jeho príznaky a zlepšiť tak celkovú kvalitu života pacienta,“ vysvetľuje Milan Sova, predseda Českej aliancie proti chronickým respiračným ochoreniam.
Veľmi drahá liečba biologickými liekmi
V počiatočných štádiách ochorenia často stačí vyhnúť sa rizikovému správaniu. „S pacientom sa snažíme identifikovať aktivity, ktoré sú pre neho škodlivé. Pomôže mu, ak sa zbaví závislosti od fajčenia alebo sa v práci presunie do menej prašného prostredia a začne používať ochranné pomôcky. Sú to síce malé zmeny, ale môžu výrazne spomaliť ochorenie,“ hovorí Koblížek.
Pacientom s ťažkou formou CHOCHP by mohla do budúcnosti priniesť nádej aj nová biologická liečba. „Pravdepodobne do troch rokov budeme mať v Českej republike k dispozícii prvé takzvané biologické lieky, ktoré budú pôsobiť priamo na bunky stojace za poškodením pľúc a dolných dýchacích ciest. Bude to veľmi drahá liečba, ale mohla by pomôcť pacientom s ťažkou a nestabilnou formou ochorenia. Pneumológovia začnú hľadať vhodných kandidátov na túto liečbu už v budúcom roku,“ dodáva.