Tie isté elektróny vplývajú aj na imunitný systém a povzbudzujú obranyschopnosť organizmu. Stále viac výskumov dokazuje, že uzemnenie pomáha pri chronických bolestiach, ktoré často spôsobujú zápaly.
Máš rád prechádzky v prírode? Pohyb naboso znižuje uvoľňovanie stresových hormónov. Ak sa prejdeš bosí, klesnú ti hladiny kortizolu aj adrenalínu.
A keď už si vonku naboso, tvoje držanie tela sa zlepší, keďže sa ťažisko prenesie na správne miesto, hoci to zozačiatku môže pôsobiť neprirodzene. Pri chôdzi naboso robíš kratšie kroky ako v topánkach, si vystretejší a riziko poranenia je menšie.
Má to však zopár nevýhod
Niektorí odborníci vystríhajú pred nebezpečenstvami chôdze naboso, informuje portál Eduworld. Pochybnosti sa týkajú hlavne starších jedincov, ktorí sa rozhodnú vymeniť klasickú pevnú obuv za barefoot topánky, alebo strávia hodiny kráčaním naboso. Lekári odporúčajú, aby ľudia nezačali chodiť vo veľkej miere naboso v neskoršom veku.
Obuv s tenkou podrážkou sa hodí skôr pre mladých, ktorým sa noha na bosé chodenie adaptuje a má to výhody pre ich zdravie, chrbticu, držanie tela. Staršej, nezvyknutej nohe, však môže kráčanie naboso, obzvlášť dlhšiu dobu, privodiť zdravotné problémy a bolesti.
Dôležité je, na akom povrchu kráčame. Neobutí môžeme chodiť po pláži, drobných kamienkoch alebo po tráve. Vtedy je to prospešné pre klenbu nohy, hlavne u detí ako prevencia pred plochými nohami. Naopak, obuť sa musíš, ak kráčaš po parketách, dlažbe či koberci.
Mäkký povrch bosej nohe ubližuje. A určite sa neodporúča kráčať bez topánok po asfalte. Najmä ľudia, ktorí na bosú chôdzu nie sú navyknutí. Dlhšou chôdzou sa koža môže zodrieť až do krvi a do otvorených rán prenikajú rôzne baktérie, ktoré sa často ťažko liečia. Na pozore by sa mali mať hlavne diabetici.
Bolesť pri bosej chôdzi môže nastať vo svaloch, ktoré obutý človek nepoužíva. To znamená, že pri bosej chôdzi sa stanú činnými svaly, ktoré doteraz odpočívali. A práve preto mnoho ľudí pociťuje bolesti, keď začnú kráčať bez obuvi.
Ak máš poškodenú alebo skrútenú nožnú klenbu, prípadne akékoľvek iné problémy s chodidlom, chôdza naboso môže byť bolestivá a dokonca až nebezpečná. V tomto prípade je lepšie, keď investuješ do kúpy kvalitnej a pevne obuvi, prípadne sa nezabudni poradiť s odborníkom – napríklad s ortopédom.