fbpx

Fascinujúci da Vinci: Nejedol mäso, písal a maľoval oboma rukami. Na svedomí má tieto bizarné vynálezy

Umelcov údajný portrét a jeho najznámejšia maľba. Zdroj: WikiMedia Commons, Unsplash/Eric Terrade

Podľa ďalšej teórie slúžil da Vincimu ako model jeho obľúbený žiak, ktorého vyobrazil ako ženu, alebo že ide dokonca o autoportrét a starnúci Leonardo nakreslil seba samého ako tajuplnú krásku. V diele je tiež ukrytý celý rad tajomných písmen, čísel i znakov. Ak by ich niekto rozlúštil, mohlo by ísť o nové vodítka na identifikáciu postavy na obraze alebo na presnejšie datovanie jeho vzniku.

Isté je, že originál možno zhliadnuť v parížskej galérii Louvre.

Vynálezca 

Leonardo mal v jednom šťastie: Žil v čase, keď sa svet dramaticky menil. Počas jeho života Krištof Kolumbus objavil Ameriku, ďaší moreplavci oboplávali Afriku. Zo zámorských ciest privážali informácie o nových svetoch, zvieratách, rastlinách i cudzích ríšach. Kto bol odhodlaný a cieľavedomý, mohol dosiahnuť dovtedy nepredstaviteľné úspechy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Carlos Peña (@penhapop98)

Leonardov geniálny mozog skákal od jednej témy k druhej. Do čoho sa pustil, v tom vynikal. Napísal množstvo poznámok, dodnes sa v knižniciach po celom svete uchováva asi 7000 stránok jeho rukopisov. Sám tvrdil, že napísal 114 až 120 kníh (alebo skôr poznámkových zošitov). Na rozdiel od väčšiny vzdelancov svojej doby však nepísal latinsky, ale florentským nárečím, teda vlastne taliančinou.

Podobne ako pri svojich poznámkach, aj pri vynálezoch mal obrovský rozptyl: navrhoval stajne pre kone, stroje na razenie mincí, hračky, hudobné nástroje… Pracoval na pláne, ako vysúšať močiare a osvecovať budovy pomocou sústavy zrkadiel, po epidémii moru v Miláne navrhol vlastný model dokonalého mesta.

Mnohé z jeho vynálezov ako lodná skrutka, padák, mechanický tank či potápačský skafander sa začali užívať až storočie po jeho smrti.

Lietajúci pacifista

Vtáky ho vždy fascinovali. Roky študoval ich anatómiu, zaoberal sa vztlakom aj aerodynamikou. Vytvoril podrobné nákresy vtákov v lete, ako aj plány na zostrojenie rôznych typov lietajúcich strojov. Jedným by bola aj helikoptéra poháňaná štyrmi ľuďmi.

Leonardov dobrodružný duch sníval o tom, že svoj lietací stroj raz sám vyskúša. „Budeš s týmto strojom experimentovať nad jazerom a okolo pása si upevníš dlhý vínny mech, aby si sa neutopil, keď spadneš do vody,“ zapísal si. Navrhol množstvo okrídlených strojov plných zložitých súkolií, prevodov a pák, lenže k oblohe sa nikdy nevydal. Zúfalo mu chýbal spaľovací motor. Hoci väčšinu vynálezov zvečnil iba na papieri, jednu z mála výnimiek urobil 3. januára 1496, keď v Miláne neúspešne otestoval svoj lietajúci stroj.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie