Pomaly sa na našom území ochladzuje a napadol už aj prvý sneh. Znamená to, že je koniec cvičenia vonku? Odborníčka radí, na čo si dať pozor.
Pohotovostná lekárka a klinická docentka na Univerzite Georgea Washingtona Leana Wen pre portál CNN prezradila, aké cvičenia sú v zimnom období vhodné a na čo si dať pozor. Podľa nej je cvičenie dôležitou súčasťou života každého človeka. Doplnila i to, že týždenne by mal každý človek venovať fyzickej aktivite aspoň 150 minút. Rovnako dodala, že počasie v tomto prípade nehrá žiadnu rolu.
Pravidlá cvičenia vonku
Doktorka tvrdí, že nezáleží na tom, či človek cvičí vnútri alebo vonku. Dôležité je venovať sa tomu dôsledne. Ak však niekto miluje cvičenie vonku a chce v tom pokračovať aj v chladných mesiacoch, mal by dodržiavať isté pravidlá.
Pokiaľ plánujete cvičiť vonku a ešte nikdy ste to nerobili, odporúča sa, aby ste sa vopred poradili s lekárom. Takéto cvičenie by ste mali začať zľahka. „Namiesto dlhého behu von a späť zvážte kratšie slučky rovnakej dráhy, aby ste sa vždy mohli dostať do úkrytu, ak potrebujete ukončiť tréning skôr,“ uviedla doktorka.
Rovnako dôležité je sledovanie predpovedí počasia. „Skúste ísť počas najteplejšej časti dňa. A pozor na dážď a sneženie, ktoré môže spôsobiť aj poriadnu zimu,“ dodala. Podľa odborníčky si treba dávať pozor hlavne na riziká prechladnutia, podchladenia či omrzlín. Riziko podchladenia však môžete znižiť nosením správneho oblečenia.
Zoberte so sebou spoločníka a nezabúdajte na vodu
Chladnejšie počasie často vyvoláva dojem, že sa človek nepotrebuje často hydratovať. „Vždy je dobré sa pred cvičením hydratovať a ak budete vonku dlhšie ako hodinu, prineste si so sebou fľašu vody alebo roztoku elektrolytu,“ povedala Wen.
Doktorka odporúča aj to, aby ste vopred informovali svoje okolie o tom, že idete von cvičiť. Rovnako je podľa nej dobrou stratégiou, ak si nájdete spoločníka na cvičenie.