fbpx

Cvičenie ako elixír mladosti: Nové štúdie odhaľujú, ako fyzická aktivita omladzuje mozog a posilňuje zdravie

Ilustračný obrzáok. Zdroj: Freepik.com

Cvičenie má zásadný vplyv na zdravie mozgu: zlepšuje kogníciu, náladu a znižuje riziko neurodegeneratívnych ochorení. Nové štúdie dokazujú, že fyzická aktivita ovplyvňuje rôzne biologické systémy, čím podporuje zdravie a pomáha v boji proti chorobám. Portál medicalnewtoday.com sa zameral na najnovší výskum týkajúci sa toho, ako cvičenie prispieva k ochrane mozgu a celkovému zdraviu v procese starnutia.

 

Cvičenie je spojené s posilnením svalov, zlepšením zdravia srdca, reguláciou hladiny cukru v krvi a mnohými ďalšími zdravotnými benefitmi. Aktivity ako beh, jazda na bicykli, zdvíhanie činiek alebo rýchla prechádzka majú výhody, ktoré presahujú iba fyzický vzhľad alebo výdrž.

Podľa dôkazov zo štúdií môže pravidelná fyzická aktivita zlepšiť náladu, zmierniť stres a podporiť kognitívne funkcie, čím sa zdôrazňuje hlboké prepojenie medzi telom a mysľou. Rôzni jednotlivci však môžu na rôzne formy cvičenia reagovať rôzne.

 

Aj keď je známe, že pravidelná fyzická aktivita je nevyhnutná pre zdravý životný štýl, niektoré staršie výskumy naznačovali, že intenzívne cvičenie môže mať negatívne účinky. Novšie štúdie však ukazujú, že elitní športovci môžu mať predĺženú dĺžku života.

Cvičenie výrazne podporuje zdravie mozgu tým, že zlepšuje kogníciu, náladu a znižuje riziko neurodegeneratívnych ochorení prostredníctvom podpory neurogenézy a synaptickej plasticity.

 

Nové zistenia o cvičení a jeho účinkoch na organizmus

Stanfordská medicína vykonala štúdiu, ktorá skúmala, ako cvičenie ovplyvňuje zdravie na molekulárnej úrovni, a to najmä v oblasti zdravia mozgu. Výskum poskytuje cenné poznatky o mechanizmoch, ktorými cvičenie podporuje celkové zdravie.

V rámci štúdie, ktorá sa objavila v časopise Nature, sa skúmalo takmer 10 000 meraní v rôznych tkanivách a zistilo sa, že 8 týždňov vytrvalostného cvičenia má významný dopad na imunitný systém, stresovú reakciu, tvorbu energie a metabolizmus.

Výskumníci objavili významné spojenia medzi cvičením a molekulami a génmi, ktoré sú zapojené do mnohých ochorení a regenerácie tkanív. Napríklad cvičenie ovplyvnilo génovú expresiu v mitochondriách v rôznych tkanivách, čo naznačuje potenciálne prínosy pre zdravie svalov a pečene.

 

Vplyv biologického pohlavia na odpoveď na cvičenie

Štúdia ukázala rozdiely v odpovedi na cvičenie medzi samcami a samicami potkanov. Po 8 týždňoch cvičenia samce potkanov stratili približne 5 % telesného tuku, zatiaľ čo samice si zachovali svoje počiatočné percento tuku. Výrazné rozdiely boli tiež v mitochondriálnej génovej expresii po cvičení.

Omladzujúci účinok cvičenia na imunitné bunky

Výskum z Queenslandskej univerzity publikovaný v Aging Cell ukázal, že cvičenie môže spomaliť kognitívny úpadok spojený so starnutím. Štúdia preukázala, že cvičenie ovplyvňuje génovú expresiu v mikrogliách, imunitných bunkách v mozgu, a pomáha udržiavať zdravie neurónov v hipokampe, oblasti dôležitej pre pamäť a učenie.

 

Najlepšie formy cvičenia pre zdravý starnúci mozog

Podľa Jany Vukovic, PhD, z University of Queensland, pilates môže byť dobrým začiatkom pre starších ľudí. Ryan Glatt z Pacific Neuroscience Institute odporúča aeróbne cvičenia, silový tréning a balančné cvičenia ako najlepšie pre zdravie mozgu. Aktivity kombinujúce fyzické a kognitívne výzvy, ako tanec alebo tai chi, môžu byť obzvlášť prospešné.

Aj keď cvičenie prináša mnoho výhod, individuálne variácie v dôsledku genetiky a zdravia môžu ovplyvniť jeho účinky. Je potrebný ďalší výskum na určenie optimálnych typov a intenzít cvičenia pre rôzne populácie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie