fbpx

Cumlík: pomôcka alebo prežitok, ktorý napácha viac škody ako úžitku?

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Dieťa sa môže stať na cumlíku závislé. Ak dieťa používa cumlík na uspávanie, ľahko ho môžu chytiť záchvaty plaču uprostred noci, keď mu vypadne z úst. Rovnako tomu môže byť aj v okamihu, keď už bude väčší a vy mu ho vezmete v priebehu dňa.

 

Používanie cumlíka môže zvýšiť riziko infekcií stredného ucha. Dieťa má najväčší záujem o cumlík do 6 mesiacov veku, teda v období, keď mu hrozí zápal stredného ucha minimálne. Problém ale môže nastať u väčších detí, preto odborníci odporúčajú po šiestom mesiaci veku začať postupne od cumlíka ustupovať.

 

Dlhodobé používanie cumlíka môže viesť k problémom so zubami. Normálne používanie cumlíka počas prvých mesiacov či dokonca rokov života nespôsobuje dlhodobé problémy so zubami. Avšak pri veľmi častom a dlhodobom používaní cumlíka aj vo vyššom veku môže spôsobiť vychýlenie zubov dieťaťa.

Používanie cumlíka môže narušiť dojčenie. Pokiaľ dojčíte, vždy je dobré s cumlíkom počkať, kým dieťaťu nebudú 3 až 4 týždne, kedy si už vytvoríte pri dojčení rutinu.

 

Keď sa rozhodnete pre cumlík, čo robiť a čomu sa naopak vyvarovať

Nepoužívajte cumlík ako prvú pomoc. Niekedy môže plačúce dieťa upokojiť zmena polohy alebo hojdanie. Ponúkajte svojmu dieťaťu cumlík iba po dojčení alebo medzi dojčením.

Kupujte jednodielne cumlíky, ktoré je možné umývať v umývačke. Cumlíky vyrobené z dvoch kusov zvyšujú riziko udusenia, pokiaľ sa rozbijú a dieťa sacia časť vdýchne. Pokiaľ ich možno umývať v umývačke, potom im zároveň nebudú ani vadiť vyššie teploty pri sterilizácii.

 

Nechajte svoje dieťa určovať tempo. Pokiaľ dieťa o cumlík nemá záujem, nenúťte ho.

Udržujte cumlík v čistote. Imunitný systém dieťaťa dozrieva až po 6 mesiacoch veku, preto najmä do tohto obdobia cumlík často sterilizujte, vyvarujte alebo dávajte do umývačky na vyššiu teplotu. Po pol roku dieťaťa môžete cumlík omývať vodou a prírodným mydlom. Snažte sa odolať pokušeniu cumlík očistiť vo vlastných ústach! Na svoje dieťa tak prenesiete ešte viac choroboplodných zárodkov.

Nikdy cumlík nenamáčajte v mede ani ho inak neosladzujte! Nie je to dobré ako z pohľadu výživy, tak aj zdravia zubov.

Cumlíky často vymieňajte a používajte veľkosť zodpovedajúcu veku dieťaťa. Neustále kontrolujte, či nedošlo k nejakému poškodeniu cumlíka, a sledujte známky opotrebenia. Pozrite aj na kvalitu klipov na cumlíky. Nikdy nepripevňujte cumlík na príliš dlhú šnúrku alebo popruh, ktorý by sa mohol zamotať okolo krku dieťaťa. Kedy a ako sa zbaviť cumlíka?

 

Riziká používania cumlíka začínajú s pribúdajúcim vekom dieťaťa prevažovať nad výhodami. Ideálne je, ak sa dieťa cumlíka samé vzdá okolo druhého roku. Za maximálny čas potom odborníci považujú štyri roky s tým, že potom je dobré dieťaťu pomôcť s jeho odvykaním.

 

Najlepšou cestou je dieťa chváliť vždy, keď sa rozhodne cumlík nepoužívať. Pokiaľ na tieto chvály a povzbudzovanie nereaguje, potom je vždy dobré požiadať o pomoc detského lekára či zubára.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie