Diabetes so sebou prináša veľa problémov. Jedným z nich, ktorý ľudia často podceňujú, je vplyv ochorenia na dolné končatiny. Pritom práve táto komplikácia niekedy končí amputáciou.
Diabetes je veľkým strašiakom dnešnej doby. Na Slovensku je podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sledovaných približne 349 595 pacientov s cukrovkou (údaje za rok 2022). Z toho najväčšiu skupinu, až 91,3 %, tvoria pacienti s diabetes mellitus 2. typu. Diabetes 1. typu má 7,3 % pacientov, čo predstavuje približne 25 473 ľudí, a gestačný diabetes sa vyskytuje u 0,8 % žien. Tento počet predstavuje dlhodobý nárast, keďže ešte v roku 1980 bolo na Slovensku sledovaných len okolo 122 000 diabetikov.
Len v Českej republike bola diagnostikovaná u 850 000 ľudí. Viac ako 200 000 ďalších o nej zatiaľ ani nevie. „Každý rok v Českej republike pribudne ďalších 10 000 diabetikov a tento trend sa nezmierni,“ hovorí Česká diabetologická spoločnosť, píše portál idnes.cz.
Choroba sa spočiatku prejavuje vlčím hladom a neuhasiteľným smädom, častým chodením na toaletu, nevoľnosťou a stavom, ktorý sa často začína riešiť neskoro a ktorý odborníci nazývajú diabetická noha.
Niekedy je jediným riešením amputácia
Je to vlastne dôsledok mnohých faktorov, ale najmä zlého prekrvenia dolných končatín. V dôsledku toho tkanivo v danej oblasti odumiera, tvoria sa vredy a hrozí riziko infekcie.
„Stáva sa to najmä na chodidlách alebo pätách, ale aj v oblastiach medzi prstami a na palci,“ hovorí lekárka Peggy Pletcherová. Ak človek tieto príznaky ignoruje, miesto sa môže infikovať a infekcia ho poškodí natoľko, že v extrémnych prípadoch sa nedá vyhnúť a nohu treba amputovať.
„Takto sa skončí asi jedno percento prípadov, čo nie je veľa. Smutné však je, že veci sa často mohli vyriešiť inak, keby pacienti prišli včas,“ upozorňuje odborník.
Koža na postihnutom mieste veľmi sčervená
Na čo si teda dať pozor? „Prvé, čo sa zvyčajne dostaví, je pocit pálenia v nohách a chodidlách na jednej strane a pocit neustáleho chladu na strane druhej. Tieto pocity sa striedajú so železnou pravidelnosťou,“ hovorí lekár.
Na mieste sa objavujú aj malé hrbolčeky, ktorých je ťažké sa zbaviť. „V neposlednom rade sa mení aj farba pokožky na danom mieste. Má tendenciu zhnednúť a objavujú sa na nej aj žilky,“ hovorí lekár.
V okamihu, keď si niečo také všimnete a ste diabetik, choďte rovno k lekárovi, ktorý začne správnu liečbu. Samozrejme, môžete si pomôcť aj doma, ale to je len súčasť celého liečebného plánu. Základom je nezostávať sedieť, ale chodiť na krátke, ale o to častejšie prechádzky.
„Výborným pomocníkom je aj bežecký pás, ktorý vám pekne rozprúdi krv v nohách, čo je presne to, čo v takejto situácii potrebujete,“ upozorňuje odborník. Spoľahnúť sa môžete aj na pravidelné teplé kúpele a mastičky, ktoré vám pomôžu vybrať v lekárňach. Prospešné sú napríklad prípravky s liečivým medom.
„Nemusíte sa obávať, že masti, ktoré ho obsahujú, ovplyvnia hladinu cukru v krvi,“ hovorí Miroslava Strnadová, edukačná sestra projektu www.zahojime.cz. Podľa nej ide o prírodnú látku a telo ju dobre znáša.
„Vytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje hojenie rán, a zároveň má antibakteriálne účinky, vďaka ktorým si poradí s mnohými typmi baktérií,“ dodáva. Existujú možnosti liečby, preto by bolo zbytočné nechať problém zájsť príliš ďaleko.