V 16. storočí začali paradajky cestovať po svete vo svojej pôvodnej podobe žltých a malých plodov. Vďaka tomu dostala táto zelenina v Taliansku názov „zlaté jablká“.
Paradajky sú nepochybne plné živín a prospešných látok. Šupka obsahuje vitamín C, zatiaľ čo dužina je bohatá na vitamíny B, C, E a betakarotén.
Široký výber odrôd
Podľa štatistík sa paradajky pestujú takmer vo všetkých krajinách sveta a existuje nespočetné množstvo odrôd, z ktorých si každý môže vybrať svoju obľúbenú odrodu.
V Taliansku sú paradajky základom a hodia sa takmer do každého jedla. Nesmú chýbať v základnej omáčke na pizzu Margherita, cestovinách, chrumkavej bruschette alebo hustej zeleninovej polievke Minestrone.
Španieli si vychutnávajú svoju najcennejšiu odrodu nazývanú „býčie gule“ len tak, s olivovým olejom a trochou soli.
Cuketa
Cuketa je jediná z tejto trojice cukiet európskeho pôvodu. Vznikla šľachtením v Taliansku, preto sa niekedy nazýva aj cuketa, z talianskeho cuketa. Do českých kuchýň sa cuketa dostala v 80. rokoch 20. storočia a odvtedy sa stala symbolom českého leta.
Daj si pozor na horké
Táto nízkokalorická zelenina je cenená najmä pre obsah vápnika, horčíka, železa, vitamínov skupiny B, A a C. Nezabudni, že horké plody sa nemajú jesť. Môžu obsahovať jedovatý horčík cucurbitacin, ktorý spôsobuje nevoľnosť a nadmerné požitie môže viesť k otrave.
Veľmi obľúbeným receptom je zapečená cuketa s mletým mäsom a syrom alebo grilovaná. Často sa pridáva aj do šošovice alebo zemiakových placiek. Cuketu však môžeš použiť aj na prípravu sladkých dezertov, pretože zostáva mäkká, šťavnatá a obsah zeleniny nie je viditeľný.