Pôvodne masový zabijak, v budúcnosti možno pre mnohých spása. Nová štúdia ukázala, že koronavírus u nakazených pacientov zmenšil nádory.
Výskum vykonali vedci z Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute, ktorý sa zaoberá liečbami v hrudnej oblasti. Niekoľko lekárov nezávisle od seba zistilo, že u ľudí s vážnymi covidovými problémami sa nádory zmenšili, prípadne spomalili svoj rast.
„Nevedeli sme, že to je skutočné, pretože pacienti boli veľmi chorí,“ uviedol vedúci hrudnej chirurgie na Northwestern University Ankit Bharat.
„Bolo to pretože imunitný systém bol aktivovaný Covidom-19 a začal tak zabíjať aj rakovinotvorné bunky? Čo to bolo?“ priznal Bharat, že takú reakciu organizmu vedci nečakali.
Nečakané prepojenie tak ponúka sľubnú budúcnosť pre budúce liečby pacientov s rakovinou. Bharatov tím odhalil, že pokiaľ je v tele prítomný vírus, imunitné monocyty, ktoré cestujú krvným obehom a upozorňujú na hrozby, zmení svoje správanie.
Zatiaľ čo normálne môžu byť monocyty zneužité nádorom na vytvorenie štítu proti imunitnému systému, pri prítomnosti SARS-CoV-2 štít nie je taký silný a imunitný systém môže zasiahnuť.
„Štúdia ukázala, že RNA v Covide-19 môže pretvoriť monocyty na protirakovinové bunky,“ popísal kľúčovú zmenu Bharat.
„Je s údivom, že ten istý vírus, ktorý spôsobuje vysoké úmrtia, môže poskytnúť dôležitú podporu imunitnému systému na boj s rakovinou,“ dodal. Prebiehajúci výskum lieku na rakovinu by tak mohol viesť k inovatívnym liečbám.
Rakovinové bunky si totiž nemôžu vybudovať odolnosť proti imunitným, čo by mohlo pomôcť pacientom, na ktorých nefunguje imunoterapia. Podľa Bharata nový druh liečby nemôže imunoterapiu nahradiť, môže ale byť použitá ako druhá možnosť.