fbpx

Hrozia OBČIANSKE KONFLIKTY. Slovensko čakajú turbulentné doby, myslí si politológ

Reklama
Na snímke politológ Grigorij Mesežnikov (vľavo) a prezident SR Peter Pellegrini (vpravo). Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian

Peter Pellegrini prevzal Slovensko do svojich rúk v pomerne vypätej dobe, keď sa v spoločnosti ozývajú hlasy žiadajúce upokojenie dramatickej situácie. V najbližších týždňoch a mesiacoch môžeme očakávať občianske konflikty, uviedol slovenský politológ Grigorij Mesežnikov vo vysielaní CNN Prima NEWS.

So svojim českým kolegom Jánom Kubáčkom sa zhodol na tom, že Pellegrini s exprezidentkou Zuzanou Čaputovou predviedli niekoľko ukážkovo zmierlivých krokov.

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej alebo atentát na premiéra Roberta Fica sú ukážkou tragických udalostí, z ktorých sa Slovensko, ako hovorí Mesežnikov, zatiaľ nespamätalo. Vládna koalícia podľa neho v niektorých oblastiach de facto odstraňuje základné prvky liberálneho demokratického štátu.

„Slovensko čakajú turbulentné doby,“ povedal Mesežnikov, ktorý však zároveň dúfa, že už nebude dochádzať k vyhrocovaniu sporov násilnými činmi.

Pellegrini, ako tvrdia politológovia, zastáva pokojný a zmierlivý postoj. Spoločne s Čaputovou podnikol niekoľko symbolických krokov, bude ale ešte dlho trvať, než sa preukáže, že to myslí vážne a že to pre neho je dlhodobá téma.

„Najhoršie je, ako sa politici v Česku aj na Slovensku prebíjajú v ‚silovom slovníku‘. Dávajú tým alibi samozvaným mesiášom, nenávistným jedincom alebo psychopatom, ktorí sa tým vlastne legitimizujú – hovoria, že centrálni vrcholní politici hovoria rovnako, používajú rovnaké slová alebo rovnaký akcent,“ varoval Kubáček pred „vábničkou pre radikálov“.

Pellegrini vo štvrtok prvýkrát navštívil prezidenta Petra Pavla a spoločne rokovali o československých vzťahoch. Medzivládne rokovania sú už niekoľko mesiacov prerušené kvôli odlišným názorom na ruskú inváziu na Ukrajinu a podporu Kyjeva.

Rozdielne názory však politológovia nepovažujú za dlhodobý a vážny rozpor medzi vládami oboch štátov.

„Obe v podstate volajú po nejakej racionalite, po upokojení konfliktov a po podpore Ukrajiny,“ povedal Kubáček a dodal, že Česko navyše kladie dôraz na muničnú iniciatívu.

Na vine sú podľa politológov skôr nevhodné výroky a zbytočné rady susednému štátu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie