ČOSKORO budeme povinní triediť nový druh ODPADU, samosprávam však chýbajú pokyny

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/František Iván, Unsplash

„Nevidíme momentálne ani priestor na akékoľvek zvyšovanie stojísk v lokalitách, kde tento druh zberu absentuje.“ Dodáva, že v prípade dofinancovania zo strany samospráv, organizácií zodpovednosti výrobcov či environmentálneho fondu sa to môže zmeniť.

Najviac zberných nádob sa nachádza v krajských mestách, smerom na východ je trend klesajúci. „Bez spustenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, prípadne iného systému financovania zberu textilu a šatstva, nie je možné zabezpečiť jeho povinné zbieranie v každej samospráve, určite nie od 1. 1. 2025,“ hovorí Štefančík.

Pre malé obce nerealizovateľné

Starosta obce Hostovice Peter Čopak sa pre noviny.sk vyjadril, že starostovia menších obcí si kontajnery na textil z rozpočtu nebudú môcť dovoliť. „Lebo aj tá cena je od tisíc tristo až dvetisíc eur a obec ani nemá na to vyčlenené peniaze na to, aby si mohla takýto kontajner zakúpiť,“

V minulosti už v obci kontajner na zber textilu mali. Zapožičali si ho od neziskovej organizácie, ktorá zabezpečovala aj jeho vývoz. Služba však nebola pre nich ekonomicky výhodná.

Ľudia sa ale naučili textilný odpad triediť. „Ľudia nosili, separovali a prinášali množstvo textilu. Toho textilu je po domácnostiach množstvo, dnes sa nič nenosí dlho, móda ide dopredu, potom sú tu chalupári, tak tých starých šiat po skriniach je veľa,“ uviedol Čopak.

Podľa starostov by malým obciam mohol finančne pomôcť štát. „Sú obce, ktoré majú päťdesiat až sto obyvateľov, tak pre nich to bude neuskutočniteľné,“ dodal Čopak.

Samosprávy návrh vítajú, ale upozorňujú, že síce ostrá prevádzka zberu má začať fungovať o päť mesiacov, stále nie sú k dispozícii pokyny, ako bude zber fungovať a kto ho bude financovať. „Legislatíva pripravená nie je a mestá preto nevedia, čo presne si od nich bude nová povinnosť žiadať,“ povedala hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

„Pokiaľ ide o zber, mali by to zabezpečovať organizácie v zodpovednosti výrobcov podobne ako je to napríklad pri skle a plastoch,“ skonštatoval predseda ZMOS Jozef Božík.

Ministerstvo životného prostredia doposiaľ neodpovedalo, či bude štát včas pripravený na novú povinnosť. Poslanci by mali o zmenách rozhodnúť do konca roka.

 

 

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie