Minimálne hodinu pred spaním, ale pokojne aj dve a viac, radí vyhnúť sa všetkým obrazovkám – televíznym, na počítači, mobilom atď.
Čo je dobré urobiť
Pokiaľ máte možnosť klimatizovať v letných mesiacoch domov, nastavte si na spanie teplotu v rozmedzí okolo 18-22 stupňov, radia odborníci. Rovnako nabádajú, že by sa mal v spálni udržiavať poriadok a naopak by sa tu nemali odkladať nedôležité veci.
Uprataná miestnosť podľa predchádzajúceho výskumu pomáha nespavcom zaspávať rýchlejšie a spať lepšie.
Výskumy tiež naznačujú, že pred spaním pomáha dôkladné pretiahnutie, dychové cvičenia a celková relaxácia.
„Do spánku je lepšie prechádzať pomaly,“ vysvetľuje odborník, prečo je dôležité sa zhruba dve hodiny pred spánkom zamerať na uvedené veci a urobiť z nich pokiaľ možno rutinu.
Telo si tak zvykne na pravidelný režim, ktorý je samozrejme vhodné podporiť aj ľahnutím k spánku v zhruba rovnakom čase každý deň.
Práve tak je podľa odborníkov vhodné sa cez deň vystavovať dostatočnému množstvu slnečného svetla. To pomáha upevniť cirkadiánny rytmus tela – prirodzený cyklus hormónov, ktoré riadia bdelosť, tvrdí doktor Parekh.
„Bombardovanie“ slnečným žiarením vás udrží cez deň v bdelom stave a večer zaistí, že budete viac unavení, akonáhle sa začne stmievať,“ dodáva.