Nežná revolúcia, ktorej 35. výročie si dnes pripomíname znamenala veľké spoločenské, ale aj ekonomické zmeny. Analýza spoločnosti WOOD & Company sa pozrela na prejavy týchto zmien v súčasnosti.
Mnohí majú v pamäti dlhé rady pred obchodmi, nedostatkový tovar aj samotný nedostatok potravín. To sa po novembri 1989 zmenilo a na nakupovanie Slovákov vplýva nielen neobmedzená dostupnosť obchodov a tovarov, ale aj situácia na trhu práce a výška ich príjmov.
Slováci však začali reálne (teda po očistení o infláciu) zarábať viac ako v roku 1989 až v rokoch 2007 – 2008. Takmer celý prepad reálnych miezd bol zaznamenaný najmä v porevolučných rokoch a to v dôsledku viacerých devalvácií koruny, striktných ekonomických reforiem a súvisiaceho prudkého rastu cien.
V súčasnosti zarábame v priemere reálne cca o 35 až 40 % viac ako v roku 1989. Porovnaním priemerných nominálnych miezd (v roku 1989 na úrovni 3 142 Kčs a v prvom polroku 2024 na úrovni 1 484 EUR)
Na nákup mnohých potravín nám dnes stačí v priemere odpracovať kratší čas. Platí to najmä pre mäsové výrobky, vajcia, ale aj čokoláda a cukor. Na chlieb dnes však musíme odpracovať dvojnásobne dlhší čas ako kedysi.
Cenovo dostupnejšie sú dnes aj oblečenie a obuv. Kým kúpa „lodičiek“ stála ženu v roku 1989 takmer dva dni strávené v práci, dnes to nie je v priemere ani jeden celý pracovný deň.
Podstatne kratší čas potrebujeme odpracovať na nákup tovarov dlhodobej spotreby. Napríklad na kúpu farebného televízora sme museli v roku 1989 odpracovať približne 10 -násobne dlhší čas ako v dnešnej dobe, keď si chceme zaobstarať LCD televízor.
Ak sme si pred vyše tromi dekádami chceli dopriať novú chladničku, stálo nás to cca šesťnásobne viac času stráveného v práci ako dnes. V prípade kúpy automobilu išlo kedysi o viac ako dvojnásobne dlhší odpracovaný čas.
WOOD & Company, ktorá analýzu spracovala je významná finančná skupina s popredným postavením na stredoeurópskom trhu. Od roku 1991 poskytuje služby investičného bankovníctva, správy aktív a obchoduje na svetových burzách. Spoločnosť sa stará o investície v hodnote presahujúcej 7 miliárd eur.