Ako používať spánkový denník? Šablóny spánkových denníkov môžu zahŕňať mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok. Vo všeobecnosti však niektoré prvky na sledovanie zahŕňajú:
- celkový počet hodín spánku za 24-hodinové obdobie
- úroveň ospalosti počas dňa
- denné lieky
- počet nápojov obsahujúcich kofeín a alkohol a čas ich konzumácie
- čas, kedy ideš spať
- čas prebudenia
- typ a dĺžka cvičenia
- úroveň kvality spánku
- zdriemnutia
- čas potrebný na zaspanie
- nočné prebudenia
Ak cítiš, že iné faktory (ako stres alebo starostlivosť o malé dieťa) významne ovplyvňujú tvoj spánok, zahrň ich.
Kedy potrebuješ používať spánkový denník?
Niektoré spánkové denníky poskytujú pokyny na zaznamenávanie tvojich informácií. Napríklad denník NHLBI má miesta na vyplnenie večer a ráno.
Ak nemáš prednastavené pokyny, je pravdepodobne dobré sledovať svoje spánkové údaje tesne pred spaním a krátko po prebudení ráno. Malá štúdia z roku 2024 zistila, že ľudia mali ťažkosti s pamätaním detailov spánku, keď nevyplňovali svoje denníky hneď ráno a tesne pred spaním.
Kedy navštíviť lekára, ak máte problémy so spánkom?
NSF uvádza, že chronická nespavosť zahŕňa problémy so spánkom aspoň 3 noci týždenne po dobu najmenej 3 mesiacov. Ale nemusíš čakať, kým sa dostaneš do tohto bodu, aby si získal pomoc od zdravotníckeho odborníka. Kedykoľvek problémy so spánkom zasahujú do tvojich denných aktivít, je dobré vyhľadať lekársku pomoc.
Aký je výhľad pre ľudí s problémami so spánkom?
Problémy so spánkom môžu zasahovať do tvojej kvality života a niektoré, ako spánková apnoe, môžu byť spojené s chronickými zdravotnými stavmi. Kontaktovanie tvojho lekára ohľadom problémov so spánkom (a mať vyplnený spánkový denník pri sebe, keď si ho robíš) ti môže pomôcť získať nočný odpočinok späť na zdravú a osviežujúcu cestu.
Často kladené otázky
Čo robí spánkový denník? Spánkový denník môže poskytnúť prehľad o faktoroch, ktoré výrazne ovplyvňujú tvoj spánok. Keď ho používaš týždeň alebo dlhšie, môže zdôrazniť vzorce alebo spojenia, ktoré by si si inak nevšimol.
Prečo potrebujem 9 hodín spánku, aby som sa cítil odpočinutý? NSF považuje 7 až 9 hodín spánku za typickú dĺžku spánku pre dospelého. Takže aj keď 9 hodín je na dlhšej strane, stále ide o zdravé množstvo spánku.
Je 12 hodín spánku príliš veľa? Spánok 12 hodín za noc je nad odporúčaniami NSF pre dospelých. Niektorí svetoví atléti však spia toľko. Ak pravidelne spíš toľko a stále si počas dňa ospalý, poraď sa so svojím zdravotníckym odborníkom.
Ľudia majú svoje vlastné jedinečné príčiny problémov so spánkom. Používanie spánkového denníka na týždeň alebo dva (alebo aj dlhšie) ti môže pomôcť uvedomiť si, čo spôsobuje, že sa prehadzuješ a otáčaš. Keď identifikuješ zdroj tvojich problémov so spánkom, môžeš nájsť riešenia.