Spánková prokrastinácia sa často spája s moderným životným štýlom, kedy technológie a vysoké pracovné nasadenie vytvárajú tlak na individuálny odpočinok a regeneráciu.
Spánková prokrastinácia je dnes celosvetovým trendom, píše portál zena.aktualne.cz. Čím ďalej častejšie totiž neodkladáme len úlohy, do ktorých sa nám nechce, ale aj spánok. Touto „diagnózou“ netrpia len workoholici, ktorí nutne chcú dokončiť všetko, čo si naplánovali.
Stále častejšie jej podliehajú aj tí, ktorí sú cez deň v jednom kole a nemajú vôbec žiadny čas pre seba, na svoj odpočinok. Ide napríklad o rodičov malých detí, o ľudí v stresových pracovných pozíciách, manažérov, vrcholových športovcov a všeobecne jedincov zameraných na výkon.
Zatiaľ čo po náročnom dni by si naše telo užilo a zaslúžilo výdatný odpočinok v posteli, hlava je proti. Chcú si totiž konečne užiť svoju chvíľku pokoja, čas, kedy po nich nikto nič nechce. Tak zapnú počítač alebo televíziu a pustia „jeden“ diel ich obľúbeného seriálu, potom druhý, tretí… A zrazu sú dve hodiny ráno.
Odkladanie spánku sa nevypláca
Lenže toto umelé predlžovanie dňa práve na úkor nášho spánku nás skôr alebo neskôr doženie. Aj keď totiž do postele chodíme čoraz neskôr, nemilosrdný budíček, ktorý oznamuje začiatok našich každodenných povinností, sa nemení. A telu sa to čoskoro prestane páčiť. Následky na sebe sami môžeme pociťovať už na druhý deň, keď sme unavení, ťažko sa sústredíme a náš pracovný výkon tiež nie je taký, ako by sme si priali. O zmenách nálad a podráždení nehovoriac.
Pokiaľ spánok odkladáme dlhodobo, dôjde k rozhodeniu našich vnútorných hodín. Zarobiť si môžeme aj na chronickú nespavosť, ktorá má ďalekosiahle dôsledky na náš organizmus. Je navyše veľký rozdiel, či ísť spať nechceme alebo naopak spať jednoducho nemôžeme.
Spánkovou prokrastináciou si koledujeme aj o radu najrôznejších zdravotných problémov, ako je cukrovka, obezita, depresia alebo srdcové choroby. Naše telo sa tiež stáva náchylnejším k najrôznejším chorobám, pretože imunita dostáva nedostatkom spánku obzvlášť zabrať. Cítia sa totiž permanentne v strese.
Ako na to?
Ako teda pre seba získať trochu času, a zároveň spať odporúčaných šesť až deväť hodín? Začnite robiť kompromisy. Namiesto troch dielov seriálu si pustite jeden, rovnako tak skráťte prechádzanie sociálnych sietí. Plánujte si čas pre seba, či je to hodina denne alebo jeden deň týždenne, budete tak mať menšiu potrebu doháňať relaxáciu pred spaním.
Skráťte aj zoznam úloh, ktoré ste si na pracovný deň uložili. Splňte jeden alebo dva a choďte spať s čistou hlavou a dobrým pocitom. Pomôcť môže aj vytvorenie večernej a nočnej rutiny, ktorá zautomatizuje vaše správanie. Prospeje vám napríklad kúpeľ, pretiahnutie alebo meditácia.