Čo je halloween a kedy vznikol? Slávili ho už starovekí Rimania, prepojený je aj s kresťanstvom (+plus tipy na najtrendovejšie kostýmy)

Reklama
Zdroj: TASR/AP, Erika Ďurčová

Halloween, Helovín alebo sviatok strašidiel a jeho slávenie nemá v našich končinách dlhú tradíciu, pretože u nás máme Deň zosnulých a Pamiatku všetkých svätých, v skratke Dušičky. Halloween sme prvýkrát uvideli v amerických filmoch a mladí ho s radosťou slávia pár rokov už aj u nás.

Niektorí odporcovia namietajú, že by sme nemali preberať všetko z Ameriky a namiesto prezliekania sa do strašidelných kostýmov by sme mali ísť radšej zapáliť sviečku zosnulým na cintorín. Ja tvrdím, že sa tieto dve veci nemusia vylučovať a nikto sa nemusí cítiť previnilo ak si uctí pamiatku zosnulých, a zároveň to potom roztočí na párty v kostýme kostlivca.

Kým naše Dušičky sú skôr o utíšení sa, spomínaní na ľudí, ktorí už medzi nami nie sú, a smútku, Halloween je o morbídnej zábave a možnosti prezliecť sa do kostýmu, ktorý si v bežné dni určite neoblečiete.

V tomto článku si povieme o všetkých zaujímavostiach tohto sviatku, ktorý si pomaly nachádza stále miesto aj u nás.

Historické fakty

História Halloweenu siaha približne 2 000 rokov dozadu, kedy Kelti slávili festival Samhain, čiže sa dá povedať, že vznikol v Európe. Kelti žili na území dnešného Írska, Anglicka a severného Francúzska. Samozrejme, že v tomto období boli Kelti pohania a verili v silu prírody, pripisovali jej magické vlastnosti a oslavovali ako život tak aj smrť.

V ich kalendári mal miesto 1. november, kedy pomaly prichádzala dlhá zima a toto obdobie sa asociovalo so smrťou. V noci 31. októbra oslavovali Samhain, kedy sa údajne stierali hranice medzi smrťou a životom a verili, že duchovia sa môžu vrátiť na zem. Možno vám niečo hovorí aj slovo druid, čo bol keltský staroveký kňaz a  druidi robili práve v tomto čase predpovede do budúcnosti. Keď sa stierala hranica medzi naším a temným svetom, mohli vraj ľudia dostať odpovede na svoje otázky.

Vatry, kostýmy aj kresťanstvo

Počas noci z 31. októbra na 1. novembra sa Kelti prezliekali do rôznych strašidelných kostýmov, ktoré imitovali svet duchov, zakladali ohne, ktoré horeli celú noc a duchom za pomoci druidov obetovali rôzne usmrtené zvieratá a pozostatky. Druidi mohli požiadať o ochranu pred nadchádzajúcou zimou, ale aj predpovedať budúcnosť. Podobne to mali aj starovekí Rimania. Pokiaľ prijali kresťanstvo, tiež verili v silu prírody a mali mnoho bohov, ktorých uctievali.

Koncom októbra slávili Feraliu, predchodca dnešného sviatku zosnulých, pripomínaním si zosnulých a pálením sviečok, aby v roku 609 nášho letopočtu pápež Bonifác IV. ustanovil 13. máj ako Deň pamiatky všetkých svätých a martýrov v katolíckej cirkvi, pričom neskôr ho pápež Juraj III. presunul na 1. novembra.

Približne v 9. storočí kresťanstvo postupne vytlačilo pohanskú vieru, preto aj Kelti pomaly vymenili svoje pohanské sviatky za cirkvou ustanovené sviatky a 2. november sa stal Dňom všetkých svätých. Na začiatku sa Deň všetkých svätých oslavoval kladením vatier, prezliekaním sa za diablov a anjelov. Zaujímavosťou je, že Deň všetkých svätých (All Saint’s Day) volali aj All – hallows či All – hallowmans a pravdepodobne odtiaľ vznikol aj dnešný názov Halloween.

Ako sa teda Halloween dostal do Ameriky?

Túto tradíciu si so sebou doniesli prví imigranti v Novom Anglicku a v Marylande. V druhej polovici 19. storočia si zdobili obydlia a prezliekali sa do kostýmov duchov na počesť Sviatku všetkých svätých z noci 31. októbra na 1. novembra. Táto tradícia sa časom dostala do celých Spojených štátov, a keďže Američania milujú sviatky, veľmi rýchlo si obľúbili aj tento a hlavne počas posledných 100 rokov mu dali oveľa komerčnejší ráz, vyšperkovali ho do detailov a dnešný americký Halloween je viac-menej zábavný sviatok a s pôvodným Sviatkom všetkých svätých nemá veľa spoločného.

Určite poznáte frázu „trick or treat“, ktorá v preklade znamená trik alebo cukrík, kedy hlavne deti chodia po susedoch v kostýmoch, povedia trick or treat a dostanú za odmenu sladkosti. Američania určite netrochária a tak aj Halloween má megalomanskú príchuť a celé ulice sa predbiehajú, kto bude mať strašidelnejšiu výzdobu, bohatšie stoly plné rôznych dobrôt a najoriginálnejšie kostýmy. Vďaka hororovým filmom, virálnej popkultúre a celebritám, ktoré sa každý rok predvádzajú na párty v kostýmoch, sme si tento sviatok obľúbili aj u nás na Slovensku. Každoročné halloweenske párty lákajú hlavne mladých a ľudí v strednom veku.

Okrem vyrezávaných tekvíc v oknách zbožňujeme aj jesenný dekor v byte, pumpkin spice latte a pozeranie hororov a mnohé firmy už pre svojich zamestnancov pripravujú tematické strašidelné párty. Skrátka a jasne, Halloween si už aj v našich končinách pomaly hľadá svoje stále miestečko.

 Aj latinsko-americké krajiny majú svoj Halloween

Možno ste už počuli aj o „Festa de la Muerte“ alebo „Dios de la Muerte“, pochádza z pôvodne aztéckej tradície Dňa mŕtvych, ktorý tiež pripadá na prvý novembrový deň respektíve noc a latinoameričania (sviatok je veľmi populárny najmä v Mexiku, kde si už vyslúžil aj pozornosť turistov, ktorí sem jazdia práve na túto udalosť) si obliekajú krásne pestrofarebné oblečenie, maľujú si lebky na tvár, pijú tequilu a veselia sa. Veria, že zosnulí príbuzní sú na lepšom mieste, majú sa dobre a preto nie je dôvod na smútok. V Mexiku a iných latinskoamerických krajinách je tento sviatok veľmi obľúbený a zdobia si lebkami aj domy, obchody a dokonca organizujú procesie v kostýmoch za sprievodu hudby.

Ktoré kostýmy budú najviac trendové tento rok?

Ako sa mení móda každú sezónu, verte či nie, menia sa aj trendy kostýmov na Halloween. Väčšinou to bývajú trendy ktoré udávajú napríklad filmy (minulý rok to bol film Barbie), rôzne kauzy, virálne celebrity a podobne. Čím šokujúcejšie, tým lepšie. Okrem toho, v rebríčkoch popularity sa držia klasické tematické kostýmy vampír, kostlivec, mŕtvola, duch, pirát, mníška a podobne. Niektorí ľudia ponímajú kostýmy skutočne reálne a pôsobia veľmi strašidelne, ženy majú radi skôr nejaký náznak sexi feminizmu aj pri kostýmoch. Fantázii sa medze nekladú a neexistujú tu žiadne pravidlá.

Bude vás zaujímať

Tento rok tiež bude ovplyvnený popkultúrou a filmami, preto uvidíte mnoho Jokerov a Harley Quinn (z tohoročného filmu Folie á Deux, hoci nemal veľký úspech v kinách), ďalej Shrunken Head Bob (z filmu Beetlejuice), tiež môžeme čakať nejakých Deadpoolov a Wolverinov. Tento rok bol hviezdny pre speváčku Sabrinu Carpenter a tak sa mnohé dievčatá iste prezlečú za ňu, a nesmieme zabudnúť ani na druhú časť filmu Duna, ktorá mala obrovskú úspech tento rok a páry sa môžu inšpirovať kostýmami Paula Atreidisa a Chani.

Okrem toho nesmieme zabudnúť na tohoročné letné Olympijské hry, na ktorých hviezdili viac či menej úspešní športovci z rôznych krajín ako napríklad virálna austrálska breakdancerka Raygun či megaúspešný turecký strelec Yusuf Dikec. Každá krajina má aj svoje lokálne celebrity a trendy, preto sa aj tie trendy môžu líšiť (u nás určite na halloweenskych párty uvidíte aspoň pár Mikulášov Černákov).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie