Chemoterapia je agresívna forma chemickej liečby, ktorej cieľom je zničiť rýchlo rastúce bunky v tele. Zvyčajne sa používa na liečbu rakoviny, pretože rakovinové bunky rastú a delia sa rýchlejšie ako iné bunky.
Lekár, ktorý sa špecializuje na liečbu rakoviny, je známy ako onkológ. Spolu s pacientom vypracuje plán liečby.
Chemoterapia sa často používa v kombinácii s inými liečebnými postupmi, ako je chirurgický zákrok, ožarovanie alebo hormonálna liečba. Považuje sa za systémovú liečbu, čo znamená, že pôsobí na celé telo. Použitie kombinovanej liečby závisí od:
- štádia a typu rakoviny
- celkového zdravotného stavu
- predchádzajúcej liečby rakoviny
- umiestnenia rakovinových buniek
- osobných preferencií v liečbe
Chemoterapia preukázateľne účinne útočí na rakovinové bunky, ale môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky, ktoré môžu vážne ovplyvniť kvalitu vášho života. Pri rozhodovaní, či je pre vás chemoterapia vhodná, by ste mali zvážiť tieto vedľajšie účinky v porovnaní s rizikom, že sa nebudete liečiť.
Využitie chemoterapie
Chemoterapia sa používa predovšetkým na:
- zníženie celkového počtu rakovinových buniek v tele
- zníženie pravdepodobnosti šírenia rakoviny
- zmenšenie veľkosti nádoru
- zmiernenie súčasných príznakov
Ak ste podstúpili chirurgický zákrok na odstránenie rakovinového nádoru, napríklad lumpektómiu pri rakovine prsníka, váš onkológ vám môže odporučiť chemoterapiu, aby sa zabezpečilo, že sa zničia aj všetky pretrvávajúce rakovinové bunky. Chemoterapia sa používa aj na prípravu na ďalšie liečebné postupy. Môže sa použiť na zmenšenie nádoru, aby sa mohol chirurgicky odstrániť, alebo na prípravu na rádioterapiu.
V prípade neskorého štádia rakoviny môže chemoterapia pomôcť zmierniť bolesť. Okrem liečby rakoviny sa chemoterapia môže použiť na prípravu ľudí s ochorením kostnej drene na liečbu kmeňovými bunkami kostnej drene a môže sa použiť pri poruchách imunitného systému.
Dávky oveľa nižšie ako tie, ktoré sa používajú na liečbu rakoviny, sa môžu použiť na pomoc pri poruchách, pri ktorých imunitný systém tela napáda zdravé bunky, ako je lupus alebo reumatoidná artritída.
Vedľajšie účinky chemoterapie
Chemoterapia je určená na ničenie buniek, ktoré sa rýchlo delia. Hoci rakovinové bunky sú tie, ktoré sa rýchlo delia, robia to aj iné bunky vo vašom tele. Chemoterapia môže nepriaznivo ovplyvniť bunky v nasledujúcich oblastiach:
- v krvi
- vo vlasoch
- na koži
- v sliznici črevného traktu
Z tohto dôvodu medzi vedľajšie účinky chemoterapie patria:
- ľahké tvorenie modrín a nadmerné krvácanie
- hnačka
- sucho v ústach
- vredy v ústach
- únava
- horúčka
- vypadávanie vlasov
- strata chuti do jedla
- nevoľnosť
- vracanie
- úbytok hmotnosti
- bolesť z poškodenia nervov
- infekcie
- anémia
- zápcha
- neuropatia
- lymfedém
- problémy s pamäťou
- problémy so sústredením
- kožné zmeny
- zmeny nechtov
- nespavosť
- sexuálne zmeny
- zmeny plodnosti
Váš lekár vám môže pomôcť zvládnuť tieto vedľajšie účinky pomocou liekov, tipov týkajúcich sa životného štýlu a ďalších opatrení.
Neželané dlhodobé účinky
Väčšina vedľajších účinkov chemoterapie po skončení liečby ustúpi. Existuje však aj riziko dlhotrvajúcich účinkov, ktoré sa môžu objaviť aj roky po liečbe, v závislosti od typu použitej chemoterapie.
Tieto účinky môžu zahŕňať poškodenie:
- srdca
- obličiek
- pľúc
- nervov
- reprodukčných orgánov
V dôsledku chemoterapie existuje aj možnosť vzniku druhej rakoviny. Pred začatím liečby sa poraďte so svojím lekárom o možných rizikách a o tom, na aké príznaky by ste si mali dávať pozor.
Ako sa pripraviť na chemoterapiu?
Keďže chemoterapia je závažná liečba závažného ochorenia, je dôležité, aby ste si pred začatím liečby všetko vopred naplánovali. Váš lekár a personál nemocnice vám pomôžu predvídať možné problémy spojené s liečbou.
Pred začatím liečby podstúpite sériu testov, ktoré vám pomôžu určiť, či ste dostatočne zdraví na chemoterapiu. Bude to zahŕňať vyšetrenie vášho srdca a krvné testy na určenie zdravia vašej pečene. Tieto testy môžu lekárovi pomôcť aj pri rozhodovaní o tom, ktoré typy chemoterapie použije pri vašej liečbe.
Lekár vám tiež môže odporučiť, aby ste pred začatím liečby navštívili svojho zubára. Keďže chemoterapia ovplyvňuje schopnosť vášho tela liečiť sa, akákoľvek infekcia v ďasnách alebo zuboch by sa mohla potenciálne rozšíriť do celého tela.
Váš lekár vám môže nainštalovať portikus, ak dostávate chemoterapiu prostredníctvom intravenóznej (IV) linky.
Port je zariadenie, ktoré sa implantuje do vášho tela, zvyčajne do hrudníka v blízkosti ramena. To umožňuje ľahší prístup k vašim žilám a je to menej bolestivé. Počas každej liečby vám bude do portu zavedená infúzia.
Zvážte tieto tipy na prípravu chemoterapie:
Urobte si opatrenia v práci. Väčšina ľudí môže počas chemoterapie pracovať, ale možno budete chcieť mať menšiu pracovnú záťaž, kým nebudete vedieť, aké vedľajšie účinky sa u vás môžu vyskytnúť. Pripravte si domácnosť. Vyperte bielizeň, zásobte sa potravinami a vykonajte ďalšie úlohy, na ktoré môžete byť po prvom stretnutí príliš slabí.
Zabezpečte si akúkoľvek pomoc, ktorú by ste mohli potrebovať. Získať priateľa alebo člena rodiny na pomoc s domácimi prácami alebo starostlivosťou o domáce zvieratá či deti môže byť veľmi prospešné.
Počítajte s vedľajšími účinkami. Opýtajte sa svojho lekára, aké vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť a ako si to naplánovať. Ak by vedľajším účinkom mohla byť neplodnosť a vy chcete počať dieťa, možno budete chcieť uskladniť a zmraziť spermie, vajíčka alebo oplodnené embryá. Ak je pravdepodobná strata vlasov, možno si budete chcieť zakúpiť pokrývky hlavy alebo parochne.
Začnite s terapiou alebo sa pridajte k podpornej skupine. Rozhovor s niekým mimo vašej rodiny a okruhu priateľov o tom, čím prechádzate, vám môže pomôcť zachovať si optimizmus. Môže tiež pomôcť upokojiť akékoľvek obavy, ktoré môžete mať z liečby.
Ako sa vykonáva chemoterapia
Vy a váš lekár môžete spoločne zvážiť všetky premenné a určiť najlepší postup vašej liečby. Chemoterapia sa zvyčajne podáva vo forme tabliet alebo priamo do žíl formou injekcie alebo infúzie. Okrem týchto dvoch foriem sa chemoterapia môže podávať aj niekoľkými inými spôsobmi.
Možnosti podávania chemoterapie zahŕňajú:
V závislosti od umiestnenia nádoru sa chemoterapia môže podať priamo do nádoru. Ak podstúpite operáciu na odstránenie nádoru, lekár vám môže implantovať pomaly sa rozpúšťajúce platničky, ktoré časom uvoľňujú lieky. Niektoré druhy rakoviny kože možno liečiť chemoterapeutickými krémami.
Chemoterapiu možno podať do určitej časti tela prostredníctvom lokalizovanej liečby, napríklad priamo do brucha, hrudníka, centrálneho nervového systému alebo do močového mechúra cez močovú trubicu. Niektoré typy chemoterapie sa môžu užívať ústami prostredníctvom tabliet.
Tekuté chemoterapeutiká sa môžu podávať v jednotlivých dávkach alebo si môžete nechať nainštalovať port, do ktorého sa pre každú liečbu zavedie ihla. Infúzna metóda s portom zahŕňa bolesť v mieste vpichu len počas prvej návštevy, ale ihla portu sa môže uvoľniť v závislosti od úrovne vašej aktivity.
Váš lekár a tím pre liečbu rakoviny budú pravidelne sledovať účinnosť vašej liečby. Tie budú zahŕňať zobrazovacie techniky, krvné testy a prípadne ďalšie. Váš lekár môže vašu liečbu kedykoľvek upraviť.
Čím viac sa so svojím lekárom podelíte o to, ako na vás chemoterapia pôsobí, tým lepšie budú vaše skúsenosti s liečbou.
Svojmu lekárovi budete chcieť povedať o akýchkoľvek vedľajších účinkoch alebo problémoch súvisiacich s liečbou, aby mohol v prípade potreby upraviť vašu liečbu.