Odbúrava ostych a zábrany, berie nám však sústredenie, škodí pamäti. Vplyvy konzumácie alkoholu podčiarkol placebo-experiment Seemy Assefiovej a Maryanne Garyovej, pri ktorom v roku 2003 servírovali dobrovoľníkom horký tonik. Háčik bol v tom, že ho polovica účastníkov pokusu popíjala s vedomím, že pijú tonik s vodkou. Verili tomu a dopriali si.
Keď po hodine popíjania nastúpili všetci účastníci experimentu k pamäťovému testu, hneď bolo zrejmé, kto si predtým, podľa svojho presvedčenia, pripil. Respondenti zo skupiny, ktorá sa nechala oklamať informáciou, že si dopraje alkoholický drink, vykazovali zvýšenú mieru dôvery, avšak oveľa ľahšie sa nechali zmiasť nesprávnymi informáciami a ich sústredenosť silne kolísala. Boli oveľa bezstarostnejší a bezprostrední, ale často chybovali. No áno, správali sa ako opití.
Výsledky experimentu ukazujú, že aj samotná myšlienka na konzumáciu alkoholu môže v mozgu vyvolať napodobnenie pocitov opitosti. Aj to demonštruje silu placebo efektu. Vedkyne pokus niekoľkokrát opakovali, aby dospeli ešte k jednému záveru. Čistým tonikom indukovaná opitosť sa neprejavila u ľudí, ktorí sa nikdy nenapili alkoholu.
Cvičíte vtedy, keď si to myslíte
Upratovať izby v hoteli je fyzická drina. Na konci každej smeny prináša únavu, vyčerpanie. Dá sa vôbec nazerať so spokojnosťou, zadosťučinením? Harvardskí výskumníci vedení Ellen Langerovou sa o tom pokúsili chyžné washingtonského hotela Adam´s Inn presvedčiť. Z celkom osemdesiatštyri si ich vzali stranou štyridsaťštyri.
Predvolali si ich na údajne bežnú zdravotnú prehliadku a s každou z nich detailne rozobrali rutinu ich každodenného upratovania. Vypočítali s nimi, koľko kalórií spáli cestou po štyroch tamojších schodísk, ukázali im, aké skupiny svalov zapájajú pri zakladaní prísteliek a výmene posteľnej bielizne. Ich pracovné úkony im prezentovali ako cviky z posilňovne alebo preťahovanie v jogovom centre. Ozrejmili im ich prínos pre ich zdravie.
A boli veľmi presvedčiví. Prejavilo sa to pri ďalšej zdravotnej kontrole. Zatiaľ čo zdravotný stav chyžných, ktorým sa prehliadky so školením nedostalo, zostal rovnaký, preškolené chyžné len kvitli. Hoci ich práca nebola v ničom odlišná, razom im poskytovala zdravotné benefity. Lekári u nich konštatovali zníženie systolického krvného tlaku, pokles hmotnosti, zníženie indexu telesnej hmotnosti. Dámy verili, že cvičia. A nieslo to zdravotné prínosy.