Cítiš sa VYČERPANE? Ponúkame ti TIPY, ako bojovať s únavou

Reklama
Anna Katharina Schaffnerová. Zdroj: Reprofoto/Theguardian.com; Ilustračná fotografia. Zdroj: Pexels - Andrea Piacquadio

Vyčerpanosť môže ohroziť samotnú podstatu našej existencie. Keď každá činnosť vyžaduje energiu, ktorú nemáme, náš svet sa zmenšuje. Môžeme sa stať odcudzenými od svojich emócií, túžob a blízkych, informuje theguardian.com. Čo s tým môžeme urobiť?

Oceňujme sa navzájom

Anna Katharina Schaffnerová ako kouč špecializujúci sa na syndróm vyhorenia zistila, že najčastejšou príčinou tohto problému je nedostatok pocitu hodnoty. Ak na pracovisku ani neoceňujeme, ani nie sme oceňovaní, podľa štúdie OC Tanner Institute z roku 2019 sa riziko vyhorenia zvyšuje o 45 % a 48 %.

Dlhodobý nedostatok pozitívnej spätnej väzby nás znehodnocuje. Dobrou správou je, že ocenenie funguje obojstranne. Akt oceňovania druhých nás môže posilniť a zároveň zvyšuje šancu, že aj my budeme ocenení.

Pohľad je všetko

Veľa ľudí si myslí, že žijeme v dobe extrémnej vyčerpanosti. Prieskum Deloitte Wellbeing at Work z roku 2023 zistil, že približne polovica pracovníkov v Spojenom kráľovstve a USA sa cíti vždy alebo často vyčerpaná či stresovaná. Avšak aj iné generácie bojovali s vyčerpanosťou. V stredoveku bola vyčerpanosť definovaná ako „akédia“ – hriešna duchovná malátnosť prejavujúca sa apatiou, malátnosťou a nevďačnosťou.

Renesanční učenci spájali vyčerpanosť so študijnými aktivitami a polohou planét. V 19. storočí bola vyčerpanosť ústredným príznakom stavu nazývaného „neurasténia“, chápaného ako dôsledok rýchlejšieho tempa života a nadmernej stimulácie. Zistenie, že tieto obavy boli s nami vždy, je upokojujúce. Obavy z vyčerpanosti nás robia ľudskými, súvisia s hlboko zakorenenými strachmi z následkov spoločenských zmien, postupného ubúdania energie s vekom a smrti.

Evanjelium práce nie je naším priateľom

V minulosti určovali naše pracovné vzorce ročné obdobia, úlohy a západ slnka. Priemyselná revolúcia si však vyžiadala iný prístup k práci a času. Riadenie času, presnosť a efektívnosť sa stali novými cnosťami. Teologické myšlienky zo 16. storočia sa premenili na „evanjelium práce“, zamerané na disciplínu, produktivitu a úspech.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie