fbpx

Čistky pokračujú, tentoraz u Tarabu. Vo funkcii končia dvaja riaditelia národných parkov

Pavol Majko, Tomáš Taraba, Filip Kuffa. Zdroj: TASR

„Z ich predchádzajúcich vyjadrení je evidentné, že majú na mysli ich preradenie do nižších stupňov ochrany. Zabúdajú pritom na fakt, že priamo IUCN, ktorého autoritou sa pri tom chcú zastrešovať, pripúšťa, že územie môže byť národným parkom aj vtedy, ak tieto kritériá bude spĺňať výhľadovo, to je v budúcnosti,“ povedal Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les. Zlý stav slovenských národných parkov je podľa neho do veľkej miery výsledkom vládnutia Smeru a SNS. „Znižovanie ochrany v národných parkoch je pokračovaním ich snáh územia národných parkov čo možno najviac sprístupniť ťažbe dreva, poľovníctvu a výstavbe,“ poznamenal Kameniar.

Redefinovanie národných parkov môže podľa Greenpeace znamenať katastrofu pre ochranu bohatstva, ktorú tieto oblasti predstavujú. „V realite môže znamenať ich zánik, prípadne zníženie stupňa ochrany, a to považujeme za neprípustné,“ uviedol.

Taký istý názor má aj iniciatíva My sme les. Ich lepšia spolupráca by podľa nej bola dobrou správou v prípade, že by ministerstvo pôdohospodárstva bolo schopné uznať oprávnené požiadavky envirorezortu vrátane dostatočnej územnej ochrany.

„Európskym cieľom je do roku 2030 chrániť 30 percent rozlohy Európskej únie a desať percent rozlohy v bezzásahovom režime. Avizované kroky ministrov idú nielen proti európskym cieľom, ale proti záujmom občanov Slovenska. Navyše, týmito opatreniami riskujú aj pokuty zo strany EÚ a prepadnutie eurofondov,“ upozornil Kameniar.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie