Namiesto skutočného duchovného človeka sa v spovednici môžete porozprávať s virtuálnym Ježišom. Myšlienka sa stretla s rôznymi ohlasmi.
Modernizácia neobchádza mnohé oblasti každodenného života. Malý, zastaraný kostolík patrí k najstarším vo švajčiarskom Luzerne. Nedávno doň inštalovali prvok 21. storočia. Veriaci sa po vstupe do spovednice môžu pozhovárať s virtuálnym Ježišom, ktorého poháňa umelá inteligencia, píše The Guardian.
Najlepšou postavou by bol sám Ježiš
S náboženským vodcom možno viesť dialóg v stovke rôznych jazykov. „Bol to skutočne experiment,“ povedal Marco Schmid, teológ. „Chceli sme vidieť a pochopiť, ako ľudia reagujú na Ježiša vytvoreného umelou inteligenciou. O čom by sa s ním rozprávali? Bol by záujem sa s ním porozprávať? Pravdepodobne sme v tomto priekopníci.“
Inštalácia, známa ako Deus in Machina, bola spustená v auguste ako najnovšia iniciatíva v rámci dlhoročnej spolupráce s miestnym univerzitným výskumným laboratóriom o AI.
Po projektoch, ktoré experimentovali s virtuálnou a rozšírenou realitou, sa cirkev rozhodla, že ďalším krokom je inštalácia avatara. Schmid povedal: „Diskutovali sme o tom, aký by to bol avatar – teológ, človek alebo svätec? Ale potom sme si uvedomili, že najlepšou postavou by bol sám Ježiš.“
Cirkev mala nedostatok priestoru a hľadala miesto, kde by ľudia mohli viesť súkromné rozhovory s avatarom, a preto vymenila svojho kňaza za počítač a káble v spovednici. Po zaškolení programu AI v teologických textoch boli návštevníci vyzvaní, aby kládli otázky na virtuálny obraz Ježiša, ktorý premietali cez mriežkovú obrazovku. Reagoval v reálnom čase a ponúkal odpovede generované prostredníctvom umelej inteligencie.
Nábožensky pozitívny moment
Ľuďom bolo odporučené, aby nezverejňovali žiadne osobné informácie a upozornili, že sa s avatarom stretávajú na vlastné riziko. „To nie je spoveď,“ povedal Schmid. „Nemáme v úmysle napodobňovať spovedanie.“
Počas dvojmesačného obdobia experimentu viac ako 1 000 ľudí – vrátane moslimov a navštevujúcich turistov až z Číny a Vietnamu – využilo príležitosť na interakciu s avatarom.
Zatiaľ čo údaje o inštalácii budú prezentované budúci týždeň, spätná väzba od viac ako 230 používateľov naznačila, že dve tretiny z nich to považovali za „duchovnú skúsenosť“, povedal Schmid. „Môžeme teda povedať, že s týmto AI Ježišom zažili nábožensky pozitívny moment. Pre mňa to bolo prekvapujúce.“
Iní boli negatívnejší, pričom niektorí vytkli cirkvi, že je nemožné hovoriť so strojom. Miestny reportér, ktorý si zariadenie vyskúšal, opísal odpovede niekedy ako „všedné, opakujúce sa a vyžarujúce múdrosť pripomínajúcu kalendárne klišé“.
Nemohli zaručiť, že nepovie niečo zvláštne
Spätná väzba naznačovala, že v odpovediach avatara boli veľké rozdiely, povedal Schmid. „Mám dojem, že niekedy bol naozaj veľmi dobrý a ľudia boli neskutočne šťastní, prekvapení a inšpirovaní,“ povedal. „A potom boli aj momenty, keď nebol taký dobrý, možno povrchnejší.“
Experiment tiež čelil kritike zo strany niektorých v rámci cirkevnej komunity, pričom katolícki kolegovia protestovali proti používaniu spovednice, zatiaľ čo protestantskí kolegovia sa zdanlivo znepokojovali nad tým, ako inštalácia týmto spôsobom používa obrazy.
Čo však Schmida najviac zarazilo, bolo riziko, ktoré cirkev podstúpila, keď verila v umelú inteligenciu, že neprinesie odpovede, ktoré by boli nezákonné, explicitné alebo by ponúkli interpretácie či duchovné rady v rozpore s cirkevným učením.
V nádeji, že toto riziko zmierni, cirkev pred inštaláciou avatara vykonala testy s 30 ľuďmi. „Nikdy sme nemali dojem, že hovorí zvláštne veci,“ povedal Schmid. „Ale samozrejme sme nikdy nemohli zaručiť, že nepovie nič zvláštne.“
Schmid dodáva, že „je to skutočne jednoduchý a prístupný nástroj, v ktorom môžete hovoriť o náboženstve, kresťanstve, kresťanskej viere, a ktorý by sa dal prerobiť na viacjazyčného duchovného sprievodcu, ktorý by mohol odpovedať na náboženské otázky.“
Domnieva sa, že veriaci pociťovali „smäd“ po rozhovoroch s Ježišom, ale zatiaľ si cirkev netrúfa nainštalovať virtuálneho Ježiša na stálo. „Zodpovednosť by bola príliš veľká.“