Keby ste vošli do špičkovej kuchyne najlepšej reštaurácie sveta, vrátane naplnenej chladničky a mrazničky, dokázali by ste uvariť luxusné päťchodové menu pre stovku ľudí? Pravdepodobne nie, bez ohľadu na to, koľko by vám zaplatili. Potrebovali by ste dôkladný tréning a skúsený personál. A musíte to zvládnuť každý večer, 365 dní v roku, v nepretržitej trojzmennej prevádzke…
„Je to ako symfónia,“ popísal zážitky z návštevy továrne TSCM novinár magazínu Wired. Šéf firmy Lui mu vysvetlil, že od podriadených požaduje zvedavosť a výdrž. „Výskumníkom hovorím: Premýšľajte, ako keby ste boli človiečikmi o veľkosti atómu. Slávou Božou je vec tajiť, slávou kráľov je vec preskúmať,“ pridal citáciu z Biblie.
Bez spolupráce by to nešlo
Taiwan dominuje čipovému priemyslu, čo robí vrásky USA, Európe aj Číne. A čipový priemysel dominuje Taiwanu. Export čipov predstavuje skoro štvrtinu jeho HDP . „Na zabezpečenie dlhodobej stability a rastu potrebuje Taiwan diverzifikovať svoje hospodárstvo nad rámec čipov,“ hovorí Meluzínová.
Taiwanský klenot – výrobňa čipov TSMC – zdôrazňuje, že si váži spoluprácu s globálnymi partnermi. „Nie je žiadna jedna krajina, ktorá dominuje celému čipovému priemyslu,“ podotýka profesor Ši Čin-taj.
Taiwan vedie vo výrobe, ale to je len časť reťazca. Čiastkové inovácie prispievajú k rastu celého odvetvia. Návrhy čipov pochádzajú najčastejšie z USA, mnohé optické inovácie majú pôvod v nemeckej firme Carl Zeiss, vylepšeniami litografických procesov sa preslávila holandská ASML. Česko má tiež pár želiezok v ohni, na reťazci sa podieľajú napríklad mikroskopy Tescan alebo testovacími nástrojmi Thermo Fisher a Crytur.
„Na skutočných inováciách musí spolupracovať celý svet,“ verí Ši Čin-taj. „Nemôže to byť jedna spoločnosť ani štát.“
Dúfa, že sa podarí zabrániť katastrofálnemu konfliktu. „Snáď ľudia ocenia tú úžasnú snahu, ktorú sme do toho vložili,“ dodáva profesor, ktorý stál pri zrode taiwanského zázraku. Je jasné, na čo naráža. „Dúfam, že sa to všetko nezničí.“