Čipová veľmoc, bez ktorej by sa zastavil svet. V čom je sila Taiwanu

Reklama
Zroj: Freepik/ Pexels - Pixabay

„Čína z Taiwanu importuje podstatnú časť čipov a z tohto dôvodu niektorí analytici hovoria o tzv. kremíkovom štíte , ktorý má Taiwan chrániť pred čínskou inváziou,“ vysvetľuje Blablová. Pripomína, že odborníci sa nezhodujú, či je táto ochrana skutočne účinná. „Iní analytici oponujú, že môže byť výroba polovodičov naopak lákadlom pre inváziu na Taiwan.“

Myšlienku štítu podporoval aj Mark Liu, šéf TSMC. V roku 2021  uviedol : „Všetci chcú, aby bol na Taiwane mier.“ Celý svet predsa závisí na dodávkach čipov. O dva roky neskôr bol ale Liu vo svojich vyjadreniach zdržanlivejší : „Čína nenapadne Taiwan kvôli čipom. Ale aj výroba čipov neodradí Čínu od napadnutia.“ Podľa neho záleží na vládach USA a Číny, aby sa rozhodli, ako zachovať status quo, ktorý veľmociam vyhovuje.

Závislosť na Taiwane je znepokojujúca z viacerých dôvodov. Dodávateľský reťazec s úzkym hrdlom je náchylný na ľahké narušenie. Bidenova administratíva na to v roku 2022 reagovala tzv. CHIPS ACT a stavia v spolupráci s TSMC továreň v USA.

Aj Európska únia sa chce pustiť do výroby čipov (európsky zákon sa pre zmenu volá „Chips Act“). Nová továreň TSMC má vzniknúť neďaleko Dražďan . Ale rozhodne tu nebude od začiatku prebiehať špičkový výskum ako na Taiwane.

Tajná prísada?

Prečo to funguje práve na Tchai-wane? „Expertiza a odborné znalosti sú ťažko replikovateľné, vyžadujú dlhoročné vzdelávanie a skúsenosti,“ vysvetľuje Meluzínová. „Vládna podpora pomohla čipovému priemyslu ako v čase jeho vzniku, tak pri pokračujúcom raste.“

Európa, USA, India aj Čína chcú hrať väčšiu úlohu, v záujme ekonomickom i bezpečnostnom. Sú pripravené za to platiť ohromné ​​peniaze. Ale to nemusí stačiť. Bidenova administratíva to zisťuje práve teraz: Nová americká továreň TSMC nemôže zohnať kvalifikovaných zamestnancov .

„Je ťažké replikovať to, čo robí TSMC na Taiwane,“ domnieva sa šéf spoločnosti Mark Liu. Na každej generácii čipov podľa neho pracuje asi tritisíc vedcov. „To nie je možné nikde inde.“ Podľa neho ťažisko firmy zostane vždy tam, hoci firma expanduje do sveta.

Výroba čipov je tak trochu umenia. Nevyrába sa jeden po druhom, ale „rastú“ vedľa seba, vrstvičku po vrstvičke. Vznikajú vďaka hlbokým znalostiam z rôznych odborov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie