fbpx

Čipová veľmoc, bez ktorej by sa zastavil svet. V čom je sila Taiwanu

Zroj: Freepik/ Pexels - Pixabay

Veľkým medzinárodným firmám sa do projektu veľmi nechcelo. Financie nakoniec poskytla taiwanská vláda, holandská firma Phillips a bohaté taiwanské rodiny. Vznikla firma TSMC, ktorá je dnes 12. najcennejšou firmou sveta podľa trhovej kapitalizácie

„TSMC funguje ako tzv. foundry, výrobňa pre čipy, ktoré boli navrhnuté inými spoločnosťami,“ zhŕňa recept na úspech Blablová. „Postupne začala vyrábať pre gigantov ako Apple, Nvidia a Qualcomm a tiež pre čínske spoločnosti, vrátane Huawei.“

V 80. rokoch totiž začal byť v USA populárny nový model, tzv. „fabless“, teda výroby bez továrne. Firmy si všimli, že je pre nich lepšie robiť iba návrh čipov a nechať inú firmu, aby čip vyrobila.

Morris Chang, zakladateľ firmy TSMC, vo svojej prednáške vysvetľuje, že keď o tomto modeli prvýkrát počul, bol prekvapený: „Trvalo mi asi rok, kým mi došlo, že doplnkom môže byť firma, ktorá čipy iba vyrába, ale nenavrhuje.“

„Model firmy TSMC je jasný: Náš zákazník je náš priateľ. To bol môj najväčší objav,“ vysvetľuje Morris. Profesor Ši Čin-taj to zhrnul: „Pravidlo 1 znie: Zákazník nie je konkurencia.“

„To, čo dnes vidíme, je výsledkom viac ako 40 rokov systematickej práce. Firma TSMC sa od začiatku sústredila na technológiu výroby,“ hovorí Jan Pleskač, šéf českej firmy Tropic Square, ktorá sa zaoberá návrhom čipov. „Ako sa technológia komplikovala a každé dva roky sa podľa Moorovho zákona objavila nová, dochádzalo k postupnej konsolidácii.“

TSMC mohla optimalizovať každý detail. Pre všetky firmy bolo jednoduchšie zveriť zložitú výrobu expertom, ktorí si s „maličkosťami“ poradia.

Dominantné postavenie TSMC vynikne v štatistikách výroby čipov menších ako 10 nanometrov. Pre predstavu, list papiera alebo ľudský vlas má hrúbku asi 100-tisíc nanometrov.

V roku 2019 bol podiel Taiwanu na výrobe 7nm čipov 92%, všetko vo firme TSMC. Zvyšných osem percent tvoril juhokórejský Samsung. Nikde inde sa vtedy čipy pod 10nm nevyrábali.

Odvtedy vznikli 7nm a 5nm továrne aj v ďalších krajinách, najmä v USA. Ale Taiwan už vyrába 3nm čipy a pracuje na 2nm technológii. Čím menšie rozlíšenie, tým viac súčiastok je možné na čip naskladať. Výkon rastie a spotreba (obvykle) klesá.

Budúcnosť kremíkového štítu

Čipová nadvláda Taiwanu vznikala postupne a nebola nijako tajná. Málokto sa zaujímal o to, kde sa lacné čipy berú. Pandémia ale naplno odkryla, ako je celý svet závislý od jedného štátu. Na ostrove, ktorý je sotva 150 kilometrov od Číny. Tá Taiwan vyhlasuje za svoju neoddeliteľnú súčasť a viac-menej otvorene sa pripravuje na „zjednotenie“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie